Jak urządzić balkon, by poczuć się jak na wakacjach?

Jak urządzić balkon, by poczuć się jak na wakacjach?
Każdy człowiek po całym roku pracy marzy o wypoczynku, niestety długość urlopu zwykle nie zaspokaja potrzeb organizmu na pełną regenerację. Według raportu Centrum Badania Opinii Społecznej prawie połowa Polaków rezygnuje z urlopowych wyjazdów zagranicznych (źródło: cbos.pl ). Możliwe jest również wypoczywanie nawet podczas okresu zawodowo czynnego. Każde popołudnie można spędzić bardzo przyjemnie, relaksując się w mieście na własnym balkonie. Ważne, aby pamiętać o przygotowaniu własnej przestrzeni do miejskiego relaksu. 

Cztery żywioły na balkonie

Wypoczynek i harmonię należy jednoznacznie łączyć z indywidualną naturą samego siebie. Zakładając istnienie czterech żywiołów opisujących cechy charakterystyczne ludzi, ważne jest, by otaczać się symbolami je oznaczającymi. Każdy balkon, aby cieszył oko i wprowadzał atmosferę błogości, musi mieć choć odrobinę z żywiołów ziemi, powietrza, ognia i wody. Pełną równowagę można uzyskać dzięki proporcjonalnemu rozmieszczeniu tych elementów. 

Odnaleźć bezpieczeństwo możemy dzięki obecności ziemi, co wiąże się z zaspokojeniem potrzeby współistnienia z naturą i wszystkim tym, co daje nam ziemia. Pewnie czujemy się w otoczeniu kwiatów i roślin doniczkowych, które rozmieszczone w obszarze balkonu na regałach i półkach sprawiają, że mamy ochotę na nim przebywać. Liczba roślin i doniczek nie może zbytnio ograniczać przestrzeni, która uwalnia od trosk i lęków (powietrze). Siadając na wygodnych leżakach, musimy czuć delikatny powiew wiatru, a szczególnie miłym byłoby również napełnienie energią poprzez wygrzanie się w promieniach słońca (ogień). 

W zależności od usytuowania balkonu, możliwe jest spotęgowanie mocy tych żywiołów poprzez wprowadzenie do jego aranżacji oświetlenia w postaci lamp wiszących, kinkietów lub ozdobnych latarenek. Bardzo trudne jest wprowadzenie w przestrzeń balkonu elementów wody. Pomocne jest tu zastosowanie polerowanych powierzchni szklanych, np. szklany blat stołu. Światło słoneczne padające na szklane powierzchnie daje poczucie odbicia od lustra wody.

Niestandardowe rozmiary to nie problem

W urządzaniu przestrzeni balkonowej bardzo ważne jest również dobre jej rozplanowanie, tak by otoczenie było przytulne i funkcjonalne. Każdą realizację należy rozpocząć od ustalenia celów, pomysłu i projektu. Jeżeli balkon jest mały, nie należy się tym martwić, gdyż w przypadku braku możliwości wyposażenia go w meble o standardowych wymiarach, warto zlecić ich wykonanie według własnych potrzeb. Indywidualnie zaprojektowane meble balkonowe umożliwiają optymalne wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego. Dodatkowo możliwe jest spełnienie potrzeb każdego z domowników poprzez zastosowanie systemów modułowych półek, kwietników oraz krzeseł leżaków i stolików, które z łatwością można przestawiać i przechowywać w czasie niepogody.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz