Materiał Partnera

Jak układać kamienie ogrodowe?

Jak układać kamienie ogrodowe?

Aranżacja przestrzeni w ogrodzie nie jest łatwym zadaniem. Chcemy, aby było to jednocześnie pełne uroku i funkcjonalne miejsce, gdzie możemy odpocząć i zorganizować przyjęcie dla znajomych. Szczególnie popularnym materiałem ogrodowym jest kamień. W jaki sposób można go wykorzystać i jak układać kamienie ogrodowe?

Kamienie ogrodowe sposobem na piękną nawierzchnię

Kamienie ogrodowe są idealnym sposobem na piękną nawierzchnię. Wykonamy z nich zarówno podjazd i taras, jak i znakomicie wkomponowujące się w tło ścieżki ogrodowe. Kamień jest bardzo wytrzymały i pierwszorzędnie wpisuje się w zielone krajobrazy. Nie jest podatny na wytarcia, a do tego nie można odebrać mu rewelacyjnej prezencji. Wystarczy spojrzeć na nawierzchnię kamienia naturalnego, aby w niedługim czasie zapragnąć mieć taką samą we własnym ogrodziemówi nasz rozmówca z firmy P.H.U. Leszczyński.

Układanie kamieni ogrodowych

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak układać kamienie ogrodowe, powinniśmy poznać zasady, którymi należy się kierować podczas tych prac. To właśnie one pozwolą nam ułożyć trwałą i solidną nawierzchnię, którą będziemy cieszyć się przez lata. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie i przepuszczalność podłoża. Jeśli ścieżki będą mało wykorzystywane i planujemy je ułożyć na gruntach przepuszczalnych, konieczne będzie wysypanie od 5 do 10 cm równoziarnistego piasku. Można również zdecydować się na podsypkę cementowo-piaskową, pamiętając o proporcjach 1 do 12. W przypadku gruntów nieprzepuszczalnych, pod piaskiem bądź podsypką trzeba umieścić od 10 do 20 cm żwiru bądź tłucznia kamiennego. Warstwy musimy starannie ubić, zanim zaczniemy pracować nad nawierzchnią. Należy też mieć na uwadze konieczność odprowadzania wody opadowej, robiąc spadki podłużne oraz poprzeczne. Tak jak wspomniano, nawierzchnię ubijamy, wyrównujemy, sprawdzamy poziomicą, a następnie układamy kamienie, szczeliny zasypujemy piaskiem i zalewamy wodą, uzyskując nawierzchnię przepuszczalną. Można też zastosować zaprawę cementowo-piaskową, stosując proporcję 1 do 3. Będzie to w odróżnieniu od poprzedniej nawierzchnia nieprzepuszczalna.

Gdzie kupić kamienie ogrodowe?

Kamienie ogrodowe znajdziemy m.in. w punktach sprzedaży kruszyw, w składach budowlanych czy producentów wyrobów z kamienia. Warto wybrać miejsce, w którym będziemy mogli przebierać między różnego typu kamieniami, aby stworzyć nawierzchnie, z jakiej będziemy naprawdę zadowoleni.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz