Materiał Partnera

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Wypadki komunikacyjne niestety wciąż są zmorą naszej codzienności. Brawura, trudne warunki drogowe czy chęć szybkiego dotarcia do celu to czynniki przyczyniające się do tragedii. Tutaj problemy jednak się nie kończą. Bywa, że jeszcze przez długie lata po wypadku dochodzimy swoich praw i świadczeń. Warto wiedzieć, jak należy to robić, aby zaoszczędzić czasu i niepotrzebnego stresu.

Czym się różni odszkodowanie od zadośćuczynienia?

Powyższe terminy wiele osób stosuje zamiennie. Między nimi są jednak istotne różnice.  Proces dociekania odszkodowań ma na celu uzyskanie środków do pokrycia strat majątkowych, czyli na przykład na naprawę zniszczonego samochodu. Zadośćuczynienie to wszystkie świadczenia rekompensujące straty osobiste, jak uszczerbek na zdrowiu, cierpienie, ból czy niezdolność do pracy. O ile odszkodowania są zwykle wypłacane bez większych problemów, o tyle dociekanie zadośćuczynienia bywa procesem męczącym i skomplikowanym. 

Jak uzyskać rekompensatę po wypadku?

Aby zmaksymalizować swoje szanse na otrzymanie godziwej rekompensaty, trzeba pamiętać o gromadzeniu dokumentacji. Niezbędne dokumenty to m.in.: protokół policyjny z miejsca zdarzenia, orzeczenie lekarza badającego nas bezpośrednio po zdarzeniu, faktury/rachunki za przybory lecznicze, orzeczenie o niezdolności do pracy i tym podobne. Warto podejść do sprawy skrupulatnie, zwłaszcza że zwykle na dociekanie swoich praw mamy dużo czasu. Zazwyczaj jest to nie mniej niż 3 lata od zdarzenia.

Odszkodowania są dużo mniej problematyczne i często taką rekompensatę uzyskujemy w niedługim czasie na drodze ugodowej z ubezpieczycielem sprawcy. Walka o zadośćuczynienie niestety często kończy się procesem sądowym. Wobec tego dobrze zawczasu zgłosić się po pomoc do profesjonalistów w tej dziedzinie. Firma Paragraf Dochodzenie Odszkodowań Tomasz Drabik stara się zawsze dojść do porozumienia drogą ugodową, jednak w razie konieczności również pomoże nam w sądzie.

Warto poświęcić czas i nerwy na dociekanie swoich praw. Możemy w ten sposób otrzymać zwrot kosztów za leczenie i dojazd do placówek medycznych, zakup środków medycznych, zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychiczne, rentę uzupełniającą (jeśli spadnie nasza zdolność do pracy) i wiele, wiele innych.Opracowanie:
Olsztyn, Kołobrzeska 13 lok. 217
tel. 607 982 006
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz