Materiał Partnera

Jak transportować samochód na lawecie?

Jak transportować samochód na lawecie?

Niesprawne auto na drodze to poważny problem zarówno dla kierowcy, który nie może skorzystać z pojazdu, by dojechać do celu, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Taka sytuacja może przytrafić się każdemu, czy to w wyniku kolizji, awarii czy braku benzyny. Niezależnie od przyczyny niesprawności samochodu, ważne jest, by usunąć go z drogi i przetransportować do warsztatu lub w inne wskazane miejsce. W tym celu należy skorzystać z lawety.

Ogólne zasady przewozu aut na lawecie

Przewóz na lawecie to bezpieczny sposób na przetransportowanie samochodu, czy to niesprawnego, czy to sprowadzanego zza granicy. Do wyboru mamy przy tym dwa rozwiązania: możemy zdecydować się na wynajem lawety na własny użytek lub skorzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej. Trzeba przy tym rozróżnić dwa pojęcia, mianowicie lawetę będącą specjalną przyczepą, którą można podpiąć do samochodu, oraz autolawetę, gdzie platforma do przewozu aut stanowi integralną część samochodu przewożącego. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, musimy pamiętać o podstawowych zasadach przewozu aut na lawecie. Po pierwsze, należy zadbać o to, by rzeczywista masa przyczepy, czyli lawety wraz z ładunkiem, była mniejsza od masy pojazdu, który ciągnie przyczepę. Ponadto pojazd ciągnący powinien być w pełni sprawny, ze szczególnym uwzględnieniem newralgicznych elementów lawety, takich jak hamulec najazdowy, ogumienie i oświetlenie. W trakcie właściwego przewozu trzeba pamiętać o dozwolonej prędkości dla lawet, która wynosi maksymalnie  70 km/h w przypadku dróg o jednej jezdni i 80 km/h, jeśli droga posiada więcej niż dwie jezdnie, jest drogą ekspresową bądź autostradą. Przepisy prawa drogowego określają również, kto może prowadzić lawetę. W przypadku dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, która nie przekracza 3,5 t, lawetą może kierować osoba posiadająca standardowe prawo jazdy kat. B, natomiast po przekroczeniu tej masy kierowca powinien mieć uprawnienia z kategorii B+E.

Mocowanie samochodu na lawecie

Kluczowe znaczenie dla sprawnego przewozu auta na lawecie ma jego odpowiednie zamocowanie, od czego zależy bezpieczeństwo samego samochodu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Konieczne jest zastosowanie pasów mocujących, którymi zapinamy przynajmniej trzy, a najlepiej wszystkie cztery koła samochodu. Warto przy tym zwrócić uwagę na stan pasów – muszą się dobrze naciągać, nie nosić śladów przetarcia czy przecięcia i posiadać homologację. Każda z klamer powinna być dokładnie dopięta, aby pasy nie poluzowały się w trakcie transportu.

Należy przy tym pamiętać, że samochód wprowadzamy na lawetę od strony silnika, dzięki czemu zapewniamy całemu pojazdowi odpowiednie dociążenie, a co za tym idzie lepszą przyczepność. - Dodaje przedstawiciel firmy Szewczyk Automotive z Dębicy. - Przestrzeganie tych podstawowych zasad sprawi, że transport auta na lawecie będzie sprawny i bezpieczny.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz