Materiał Partnera

Jak stworzyć korzystny klimat w obiektach przemysłowych?

Jak stworzyć korzystny klimat w obiektach przemysłowych?

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to nie tylko obowiązek nałożony na pracodawcę przez wymogi prawa, ale także działanie w jego dobrze pojętym interesie. Odpowiedni mikroklimat pozwala ograniczyć przestoje, absencje pracowników i wypadki przy pracy. Ponadto zwiększa produktywność ludzi i żywotność maszyn. Zapewnienie optymalnych warunków jest szczególnie trudne w zakładach produkcyjnych generujących duże zyski ciepła. Jakie technologie zastosować, aby tanio i efektywnie zapewnić pracownikom świeże powietrze?

Wentylacja naturalna czy mechaniczna?

Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest system wentylacji naturalnej, który wykorzystuje siły natury do przewietrzania budynku. Często systemy wentylacji naturalnej są jednocześnie elementem systemu oddymiania. Pozwala to znacznie obniżyć koszty, a przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, umożliwia wentylację w każdych warunkach pogodowych.

Zalety wentylacji naturalnej:

  • niskie koszty eksploatacyjne
  • minimalne zużycie energii elektrycznej
  • ekologiczna
  • cicha
  • łatwa w eksploatacji i konserwacji

Wszędzie tam, gdzie konstrukcja budynku lub inne ograniczenia uniemożliwiają zastosowanie wentylacji naturalnej, rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. Wentylatory wymuszają ruch powietrza w odpowiednim kierunku i o odpowiedniej sile. To rozwiązanie jest droższe i zwiększa zużycie energii elektrycznej. Jednak czasami jest jedynym skutecznym.

Zalety wentylacji mechanicznej:

  • niezależna od pogody
  • możliwość sterowania intensywnością
  • możliwość integracji z klimatyzacją i ogrzewaniem

Często stosuje się też systemy kombinowane łączące wentylację naturalną i mechaniczną.

A co w sytuacji, gdy sama wentylacja to za mało?

Przy dużych zyskach ciepła przewietrzanie hali nie wystarcza do zapewnienia odpowiednich warunków klimatycznych. Dla tych którzy szukają tanich i ekologicznych systemów, rozwiązaniem może być wentylacja z chłodzeniem adiabatycznym. To alternatywa dla tradycyjnych klimatyzatorów. W procesie chłodzenia nie wykorzystuje się szkodliwych substancji, takich jak freony, bo czynnikiem chłodniczym jest woda. Wysoko wydajne wentylatory pobierają niewielką ilość prądu generując jednocześnie dużą moc chłodniczą. To wszystko sprawia, że koszty eksploatacyjne systemu chłodzenia adiabatycznego są do 7 razy niższe niż tradycyjnej klimatyzacji.

Chcesz efektywnie i tanio wentylować i chłodzić hale przemysłowe, magazynowe lub inne obiekty przemysłowe? Skontaktuj się z nami, razem znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Opracowanie:
Warszawa, Przasnyska 6A
tel. 22 350 50 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz