Materiał Partnera

Jak stwierdzić zasiedzenie?

Jak stwierdzić zasiedzenie?

Zasiedzenie to jedna z możliwości nabycia nie tylko nieruchomości, ale również ruchomości lub określonego prawa w wyniku upływającego czasu. Zgodnie z artykułem 172. kodeksu cywilnego, to instytucja, która dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych, na przykład gmin. Dlaczego w przypadku stwierdzenia zasiedzenia warto skorzystać z pomocy prawnej, mimo tego, że proces nie wydaje się skomplikowany? I kiedy można mówić o zasiedzeniu?

Pomoc prawna w stwierdzeniu zasiedzenia

Choć zasiedzenie następuje z mocy prawa, to trzeba pamiętać o tym, że jego stwierdzenie nie obejdzie się bez złożenia wniosku i dostarczenia odpowiedniej dokumentacji. W tej kwestii warto zaufać Kancelarii Adwokackiej Andrzeja Konieckiego, dzięki której będzie możliwe otrzymanie rzetelnej informacji o tym, czy rzeczywiście można mówić o zasiedzeniu, a także porady dotyczącej tego, jak udowodnić, że dana nieruchomość była w rękach klienta przez określony upływ czasu. Adwokat sporządzi również stosowny wniosek, a także pomoże w zebraniu odpowiedniej dokumentacji. Przy stwierdzeniu zasiedzenia istotne będzie wskazanie konkretnej daty zajęcia nieruchomości, konieczne może okazać się również powołanie świadków.

Kiedy można mówić o zasiedzeniu?

W artykule 172. kodeksu cywilnego można znaleźć informację o nabyciu praw do nieruchomości w dobrej i złej wierze. Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze następuje wówczas, gdy jej posiadacz samoistny, który nie nabył działki lub budynku w wyniku kupna czy odziedziczenia, zajmuje daną nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat.  Nie oznacza to jednak, że zasiedzenia nie można stwierdzić również w sytuacji, w której posiadacz, w chwili zajęcia nieruchomości, zdawał sobie sprawę z tego, że dana działka mu się nie należy, wtedy jednak zasiedzenie następuje dopiero po upływie trzydziestu lat.

Jeżeli jednak chcemy zasiedzieć rzecz, należy zaznaczyć, że wówczas nie ma możliwości zasiedzenia jej w złej wierze. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o zasiedzenie nieruchomości, to dotyczy ono jedynie gruntu, budynku oraz lokalu w budynku mieszkalnym, ale już nie pomieszczenia takiego jak strych czy pokój.

Jak widać, poza zakupem lub odziedziczeniem nieruchomości, można ją nabyć również w wyniku zasiedzenia. Aby je stwierdzić, warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii adwokackiej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz