Artykuł sponsorowany

Jak sprawnie wiercić w betonie?

Jak sprawnie wiercić w betonie?
W każdym domu czasami trzeba powiesić jakąś półkę, lustro, telewizor, czy zwykły kwietnik. Wtedy chwytamy za wiertarkę, aby wywiercić otwór pod kołek. Jeżeli mamy do czynienia z miękkimi ścianami działowymi to wszystko przebiega sprawnie. Sytuacja bardzo się komplikuje, gdy musimy wiercić w twardym betonie. W jakie narzędzia powinien być wyposażony domowy majsterkowicz, aby ta czynność przebiegała też sprawnie?

Po pierwsze odpowiednie narzędzie

Najczęstszym powodem problemów z wywierceniem kilku otworów w betonie jest nieodpowiednie narzędzie. Najprostsze wiertarki, które można kupić w dyskontach, na działach przemysłowych z pewnością nie poradzą sobie z takim wyzwaniem. Istnieje też obiegowa opinia, że wystarczy wiertarka z udarem. Niestety nie jest to do końca prawdą. Takim sprzętem wykonamy otwór jedynie w cienkiej warstwie betonu, ale przy ścianie nośnej czeka nas prawdziwa droga przez mękę. Beton to twardy i wytrzymały materiał budowlany, więc jego obróbka wymaga zdecydowanie bardziej profesjonalnych narzędzi udarowych. Takimi urządzeniami są z pewnością tak zwane młotowiertarki, które poosiadają udar pneumatyczny (SDS) lub mechaniczny. Pierwszy wariant jest zdecydowanie lepszy, bo urządzenie samoczynnie generuje odpowiednią siłę nacisku. W drugiej opcji operator będzie już musiał użyć własnej siły przy dociskaniu wiertła do ściany.

Po drugie dobre wiertła

Kolejnym ważnym etapem jest dobór odpowiedniego wiertła do naszej młotowiertarki. Należy stosować wyłącznie wiertła do betonu. Do prostych prac montażowych w zupełności wystarczą wiertła widiowe, które wykonuje się ze stali narzędziowej z domieszką tytanu lub kobaltu. Posiadają masywną głowicę z wlutowaną końcówką z węglika spiekanego, który potocznie nazywany jest widią. Przy większych średnicach otworów używa się wierteł koronowych, które mają kształt rury zakończonej odpornymi na ścieranie diamentowymi segmentami. Takie specjalistyczne akcesoria do betonu można kupić w sklepach z narzędziami, typu MM-Tools Śpiewak sp.j.

Po trzecie technika wiercenia

Przed przystąpieniem do wiercenia należy sprawdzić, czy w tym miejscu nie przebiegają kable instalacji elektrycznej lub rury. Pomocne okażą się wykrywacze napięcia i metalu. Na początku nie ma potrzeby stosowania udaru, bo i tak jest tam z reguły miękki tynk. Uruchamiamy go, gdy poczujemy już lekki opór. Przy twardszym materiale zmniejszamy prędkość obrotową młota pneumatycznego. Dobrze też jest zamontować na wiertle specjalny ogranicznik, który zapobiega wywierceniu zbyt głębokiego otworu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz