Artykuł sponsorowany

Jak sprawnie i legalnie pozbyć się gruzu?

Jak sprawnie i legalnie pozbyć się gruzu?

Gruz to krótko mówiąc niechciany produkt uboczny różnego rodzaju prac budowlanych. Pojawia się przy każdym remoncie i składa się najczęściej z potłuczonych cegieł, pustaków, dachówek, skutych płytek lub tynku. Gruz nie zalicza się do odpadów komunalnych, dlatego wyrzucanie go do zwykłych śmietników jest niezgodne z prawem. Jak skutecznie pozbyć się gruzu i jakie konsekwencje niesie za sobą działanie niezgodne z przepisami? Odpowiadamy!

Co zrobić z gruzem?

Najwygodniejszym i najczęściej wybieranym sposobem pozbywania się gruzu jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm, które oferują wynajem odpowiedniej wielkości kontenerów oraz wywóz niechcianych odpadów. Przedsiębiorstwa tego typu działają w pełni legalnie, sprawnie i skutecznie, ponieważ dostarczają klientom odpowiednie pojemniki, pomagają w załadunku oraz transportują gruz na teren składowiska. Jedną z firm działającą w taki sposób jest ID-Trans Ireneusz Łabędzki, z siedzibą w Bobrzy.

Drugim sposobem jest wywóz gruzu we własnym zakresie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w każdej gminie. Rozwiązanie to jest zdecydowanie trudniejsze, ponieważ wymaga posiadania odpowiedniego pojemnika oraz środka transportu, który prawdopodobnie zostanie mocno zanieczyszczony podczas przewożenia odpadów.

Trzecią możliwością pozbycia się niechcianego gruzu jest oddanie go osobom prywatnym lub firmom, które wykorzystają go do indywidualnych celów. W miejscach powstawania nowych nieruchomości często znajdują się ogłoszenia, które informują o chęci przyjęcia przez inwestorów nawet bardzo dużych ilości gruzu. To rozwiązanie może również wymagać posiadania własnych pojemników na gruz oraz środka transportu, jeśli osoby zainteresowane odpadami ich nie oferują.

Dlaczego warto działać zgodnie z prawem?

Gruz nie zalicza się do odpadów komunalnych, dlatego nie może być wyrzucany do zwykłego kosza na śmieci i musi być składowany w przeznaczonych do tego miejscach w ściśle określony sposób. Nielegalne pozbywanie się gruzu, poprzez np. wywóz do lasu, jest w świetle Kodeksu Karnego uznawane za wykroczenie, które podlega nałożeniu grzywny od 20 zł do 5000 zł. W przypadkach skrajnych sąd może zdecydować o karze aresztu lub pozbawienia wolności do 8 lat. Postępowanie zgodnie z prawem i pozbywanie się gruzu przy użyciu legalnych sposobów lub korzystając z usług profesjonalnych firm jest decyzją zdecydowanie korzystniejszą nie tylko z powodów moralnych i społecznych, ale także finansowych.

Opracowanie:
Kielce, Olszewskiego 6
tel. 667 634 706
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz