Materiał Partnera

Jak sprawdzić żywotność baterii.

Jak sprawdzić żywotność baterii.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu z dobrą baterią. Smartfony służą nam nie tylko do rozmów czy wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych. Są naszymi kartami płatniczymi, biletami komunikacji miejskiej, komputerami, kalendarzami… A ich serca, czyli baterie, drenowane są przez nas maksymalnie każdego dnia. Jak możemy sprawdzić żywotność baterii, aby w porę ją wymienić i nadal cieszyć się ukochanym telefonem?

Obserwacje i aplikacje

Jeśli bateria w naszym smartfonie zbyt szybko się rozładowuje, mimo że producent w instrukcji obsługi telefonu lub na swojej stronie internetowej podał znacznie dłuższy czas jej pracy, to prawdopodobnie bateria jest już mocno wyeksploatowana. Warto obserwować czy zachodzi nadmierne nagrzewanie się telefonu podczas użytkowania lub ładowania. Uszkodzony czy mocniej zużyty akumulator może pracować w wyższej temperaturze. Jeśli zauważamy napuchnięcie lub odstawanie klapki telefonu, nie ma się co zastanawiać – koniecznie wymieńmy baterię.

W celu sprawdzenia zdrowia baterii można sięgnąć po odpowiednie aplikacje. Proste aplikacje szybko diagnozują stan baterii i informują, jaka jest jej temperatura, stan naładowania, napięcie i ogólny stan zdrowia. Bardziej złożone, na podstawie kilku cykli rozładowania i naładowania są w stanie poinformować, jaka jest szacowana pojemność baterii. Przy pierwszym użyciu aplikacji zazwyczaj podaje się deklarowaną przez producenta pojemność akumulatora, a po kilku cyklach aplikacja wskazuje aktualną pojemność. Wynik, który zwracają nam aplikacje, jest jednak tylko oszacowaniem, a nie podaniem konkretnych wartości.

Czasami może nam się wydawać, że skoro telefon po upadku działa, szybka nie jest zbita, to nic mu się nie stało. I raczej nie spodziewamy się, że upadek zaszkodził baterii. Ale jeśli telefon zaczyna się dziwnie zachowywać, wyłączać lub rozładowywać szybciej niż dotychczas, może okazać się, że została uszkodzona bateria.

Najlepszym co możemy zrobić, kiedy zauważamy, że bateria w naszym telefonie pracuje nieefektywnie, szybko się rozładowuje, a wskaźnik stopnia naładowania prezentuje przekłamane wartości, jest wybranie się do profesjonalnego serwisu telefonów, posiadającego stosowne uprawnienia.

Serwis telefonów i wymiana baterii

Baterie litowo-jonowe, najpopularniejsze w technologii smartfonów, są niewielkich rozmiarów i mogą pracować naprawdę długo. Telefony są coraz cieńsze, coraz lżejsze i coraz trudniej dostać się do ich wnętrza. Jak mówi profesjonalista, zajmujący się wymianą baterii w serwisie Magic Phone:

– Dzisiejsze telefony są przeważnie zabudowane i nie mamy swobodnego dostępu do baterii. Jest to jednak możliwe, a nasz serwis telefonów komórkowych może wymienić akumulatory niemal w każdym aparacie, wszystkich marek. Ważne jest to, że jeżeli chcemy zachować gwarancję producenta, niezbędne jest posiadanie nieuszkodzonej klapki baterii z oryginalną uszczelką. Posiadamy je w naszym serwisie w Warszawie, dlatego też nie zalecamy zakupów części na własny koszt i samodzielnych prób wymiany baterii.

Możemy więc zainwestować w nową, oryginalną baterię i skorzystać z usług profesjonalistów, dzięki czemu nasz telefon zyska drugie życie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz