Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Kupno mieszkania, domu lub działki to poważna inwestycja, do której powinniśmy się w odpowiedni sposób przygotować. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto jest zapoznać się dokładnie ze stanem prawnym nieruchomości, którą chcemy nabyć. W jaki sposób to zrobić? Jakie są najważniejsze dokumenty i gdzie możemy uzyskać do nich wgląd? Zapraszamy do przeczytania.

 Księga wieczysta

Księga wieczysta to podstawowy, publiczny i jawny dokument, pozwalający na sprawdzenie stanu prawnego danej nieruchomości. Aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej, musimy posiadać jej numer. W tym celu warto zapytać o niego właściciela, który, jeśli nie ma nic do ukrycia, z pewnością nam go poda. Obecnie bez problemu możemy przejrzeć księgę wieczystą przez Internet lub w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. O czym możemy dowiedzieć się z tego dokumentu? Podzielony jest na cztery działy:

  • w pierwszym przeczytamy o danych dotyczących nieruchomości, takich jak jej położenie, powierzchnia, numer obrębu ewidencyjnego oraz działki ewidencyjnej
  • w drugim zdobędziemy informacje na temat właściciela nieruchomości
  • w trzecim znajdziemy wpisy, mówiące o tym, czy nieruchomość jest obciążona prawami osób trzecich, np. użytkowaniem, dożywociem lub służebnościami
  • czwarty rozdział dostarczy nam informacji na temat obciążeń w postaci hipotek, z uwzględnieniem takich danych, jak wysokość, waluta, zakres itp.

 Ewidencja gruntów i budynków

Dokument ten składa się z rejestrów i map, informujących o budynkach, lokalach, gruntach oraz ich właścicielach. Możemy dowiedzieć się z niego:

  • kto jest właścicielem nieruchomości
  • jakie jest położenie i powierzchnia działki
  • jaki rodzaj użytków gruntowych występuje na działce
  • jakie jest położenie oraz dane techniczne budynków, znajdujących się na działce
  • jaki jest numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości
  • jaki jest obręb ewidencyjny działki

 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Dokument ten dostępny jest w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, właściwej dla miejsca położenia nieruchomości. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwoli nam sprawdzić, jakie jest przeznaczenie danej działki oraz terenów z nią sąsiadujących.

Osoby zameldowane

Przed przystąpieniem do kupna nieruchomości, powinniśmy udać się do wydziału meldunkowego gminy lub miasta, w celu uzyskania informacji, czy ktoś nie jest zameldowany w domu lub mieszkaniu, które zamierzamy nabyć. Warto pamiętać, iż w sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości mogą nam pomóc specjaliści, którzy reprezentują między innymi firmę LEGRA Nieruchomości. Dzięki skorzystaniu z ich usług, będziemy mogli być spokojni o bezpieczeństwo całej transakcji, nawet jeżeli sami nie posiadamy doświadczenia z opisaną wyżej dokumentacją.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz