Artykuł sponsorowany

Jak sporządzić testament?

Jak sporządzić testament?

Myśl o sporządzeniu testamentu pojawia się dopiero u schyłku wieku. Warto jednak dopełnić tych formalności dużo wcześniej. Można to zrobić samodzielnie, najlepiej jednak zdać się w tej kwestii na pomoc kancelarii notarialnej, która daje swojemu klientowi gwarancję tego, że wyrażenie jego ostatniej woli będzie ważne i skutecznie wcielone w życie. Kiedy najlepiej sporządzić testament i co powinno się w nim znaleźć?

Rodzaje testamentów

Testamenty dzielą się na dokumenty zwykłe, do których zalicza się pisma sporządzone w zaciszu własnego domu czy u notariusza. Co ciekawe, w tej grupie wyróżnia się również testamenty allograficzne, czyli ustne. W takiej sytuacji swoje oczekiwania co do podziału majątku wyraża się w obecności urzędnika oraz świadków. Najbezpieczniejszą formą testamentu jest oczywiście dokument pisemny. Warto pamiętać o tym, że do sporządzenia testamentu pisemnego niepotrzebni są świadkowie – ich brak z reguły nie jest podstawą do podważenia ostatniej woli zmarłego.

Kolejną grupą testamentów są dokumenty szczególne. Co ciekawe, w tej grupie również można znaleźć testament ustny, który może zostać wygłoszony w szczególnych sytuacjach, na przykład w przypadku rychłej śmierci. Aby jednak takie wyrażenie ostatniej woli było ważne, osoba umierająca musi wygłosić jego treść w obecności przynajmniej trzech osób. Do testamentów szczególnych zalicza się również testamenty wojskowe, które mogą złożyć żołnierze i pracownicy cywilni Sił Zbrojnych. Ostatnim rodzajem testamentów jest testament podróżny, który może zostać sporządzony podczas podróży polskim statkiem morskim bądź powietrznym.

Kiedy najlepiej spisać testament?

Ze sporządzeniem testamentu nie należy zwlekać, szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzi podział sporego majątku. Brak określonych wytycznych dotyczących podziału spadku nierzadko bywa powodem rodzinnych niesnasek, które rodzą długotrwałe konflikty. Testament może sporządzić każda osoba dorosła, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Oczywiście, warto pamiętać o tym, że w każdym momencie można zmienić treść dokumentu. Aby mieć pewność, że oczekiwania testatora nie zostaną podważone po jego śmierci, warto zdecydować się na testament, który sporządza się u notariusza.

Co powinno znaleźć się w testamencie?

Przy samodzielnym sporządzaniu testamentu pisemnego należy pamiętać o umieszczeniu w nim informacji o miejscowości, a także dniu, w którym został napisany. Dokument powinien zostać sporządzony własnoręcznie przez testatora, obowiązkowo musi znaleźć się na nim również podpis osoby wyrażającej swoją ostatnią wolę. W dalszej części należy wyodrębnić podział majątku na poszczególnych członków rodziny czy też przyjaciół. Sporządzenie testamentu w Kancelarii notarialnej Magdaleny Sieradz-Podsiadły w Grodzisku Mazowieckim daje pewność, że dokument zostanie sporządzony prawidłowo, a notariusz zajmie się również jego wcieleniem w życie już po śmierci swojego klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz