Artykuł sponsorowany

Jak sporządzić intercyzę?

Jak sporządzić intercyzę?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak sporządzić intercyzę, aby zabezpieczyć swoje interesy oraz mienie przed ewentualnymi problemami w przyszłości? W dzisiejszych czasach coraz więcej par decyduje się na ten krok, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w przypadku rozwodu czy śmierci jednego z małżonków. W niniejszym artykule przybliżymy temat intercyzy, podpowiadając, jak prawidłowo ją sporządzić oraz jakie są jej kluczowe elementy. 

Czym jest intercyza?

Intercyza to umowa majątkowa zawarta między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, która określa zasady zarządzania majątkiem wspólnym oraz podziału majątku w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków. Intercyza może być zawarta zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Warto zaznaczyć, że intercyza może obejmować zarówno majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa, jak i ten, który zostanie nabyty w jego trakcie.

Jak sporządzić intercyzę?

Aby sporządzić intercyzę, należy udać się do notariusza, którego usługi świadczy między innymi notariusz Warszawa Wola. Warto wcześniej sprawdzić, który notariusz w okolicy ma doświadczenie w sporządzaniu tego rodzaju umów oraz sprawdzić opłaty związane z jego usługami. Przed wizytą u notariusza warto przygotować dokumenty, które będą potrzebne do sporządzenia intercyzy, takie jak dowody osobiste, akt małżeństwa (jeśli intercyza ma być zawarta w trakcie trwania małżeństwa) oraz ewentualne dokumenty dotyczące majątku, który ma być objęty umową.

Jaką treść powinna mieć intercyza?

Kluczowym elementem sporządzenia intercyzy jest określenie jej treści. Należy zdecydować, czy umowa ma obejmować cały majątek wspólny, czy tylko jego wybrane części. Można również zawrzeć postanowienia dotyczące zarządzania majątkiem wspólnym oraz jego podziału w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków. Warto również przemyśleć, czy intercyza ma zawierać postanowienia dotyczące alimentów na rzecz dzieci czy współmałżonka.

Ważne jest również ustalenie, czy intercyza ma być zawarta na czas określony (np. na okres trwania małżeństwa) czy nieokreślony. Ponadto warto zastanowić się nad ewentualnymi zmianami majątkowymi, które mogą nastąpić w przyszłości, takimi jak spadek czy darowizna, oraz ustalić zasady ich podziału.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz