Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie zwalczać kuny, krety i nornice?

Jak skutecznie zwalczać kuny, krety i nornice?

Usługi zwalczania szkodników najczęściej kojarzą się z tępieniem myszy i szczurów w lokalach gastronomicznych, eliminowaniem dokuczliwych insektów czy odkażaniem miejsc, w których niezbędne jest zachowanie czystości biologicznej. Nieproszeni goście mogą też być poważnym problemem w ogrodzie, na polu czy w kurniku. Kuny, krety czy nornice można zwalczać na wiele sposobów.

Szkodniki ogrodów i upraw

Nietrudno wyobrazić sobie własną frustrację w sytuacji, gdy pielęgnowany miesiącami ogród zastajemy „udekorowany” kopczykami ziemi zrytej przez krety. Szkodliwe działanie tych zwierząt nie ogranicza się jednak wyłącznie do przekopywania ziemi. Żywią się one dżdżownicami, które odgrywają istotną rolę w spulchnianiu i użyźnianiu gleby. Co zatem zrobić? Warto wiedzieć, że krety znajdują się pod ochroną, jaką gwarantuje im rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Na szczęście nie oznacza to, że musimy im pozwolić niszczyć uprawy i zaburzać harmonię ogrodu. Dokument przewiduje miejsca, z których zgodnie z prawem można skutecznie pozbywać się kretów. Zaliczają się do nich ogrody, szkółki leśne, uprawy ogrodnicze, trawiaste obiekty sportowe i lotniska oraz ziemne konstrukcje hydrotechniczne. Ochronie gatunkowej nie podlegają natomiast inne szkodniki – nornice i kuny. Pierwsze są poważnym zagrożeniem upraw. Drugie często atakują kurniki i powodują szkody w domach poza obszarem miejskim.

Jak skutecznie tępić krety i kuny?

Usuwanie szkodników z ogrodów, pól czy trawiastych obiektów sportowych może być realizowane przy pomocy różnych metod. Wybór tej właściwej zależy od rodzaju obiektu, jego wielkości oraz skali problemu. Chociaż w warunkach prywatnych działek i ogródków zaleca się tępienie domowymi sposobami, często jest to przysłowiowa walka z wiatrakami. Zwierzęta uodparniają się na rośliny, hałasy czy zapachy, które mają je odstraszać. Wracają w kolejnym sezonie i znów czynią szkody na rabatach czy trawnikach. W takiej sytuacji konieczne jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów. Toxin to jedna z firm, które specjalizują się nie tylko w dezynfekcji i dezynsekcji, ale również eliminują szkodniki w ogrodach i na polach. Wśród metod, które najczęściej wykorzystuje się do zwalczania kretów, kun i łasicowatych, są:

  • fizyczne odławianie zwierząt,
  • odławianie mechaniczne za pomocą pułapek żywołownych,
  • opryski mieszankami ziołowymi i chemicznymi,
  • odstraszanie za pomocą emiterów ultradźwięków,
  • utrzymywanie psa (odstrasza kuny i łasice),
  • gazowanie (kretów).

Profesjonalne gazowanie kretów

Walka z niektórymi szkodnikami upraw i kurników jest bardzo trudna. Szczególnie w przypadku kretów skuteczność gwarantuje tylko całkowite ich eliminowanie poprzez gazowanie korytarzy. Metoda jest bezpieczna dla upraw, ale szkodliwa dla człowieka, dlatego taki zabieg powinna wykonać profesjonalna firma usługowa. Gazowanie polega na umieszczaniu w korytarzach specjalnych tabletek, które pod wpływem wilgoci rozpuszczają się i emitują toksyczny gaz. Krety giną, a ich zwłoki w korytarzach stanowią dodatkowy czynnik odstraszający dla innych osobników. Uśmiercanie kretów i innych szkodników jest ostatecznością. Często jednak jest też jedynym wyjściem, które pozwala uchronić ogrodnika czy rolnika przed poważnymi stratami materialnymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz