Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie zabezpieczać środowisko pracy przed hałasem? EKO-Techmot

Jak skutecznie zabezpieczać środowisko pracy przed hałasem? EKO-Techmot

O tym, że hałas jest szkodliwy dla zdrowia, wiedzą nawet dzieci. Nie każdy jednak potrafi określić, kiedy trzeba zastosować specjalne środki ochrony. Do określenia bezpiecznej granicy wykorzystuje się urządzenia, które mierzą poziom decybeli. W zakładach, w których pracują duże maszyny, zazwyczaj przekracza on dopuszczalne normy. Dlatego stosuje się w nich różne formy ochrony. Produkcją urządzeń zmniejszających poziom hałasu zajmuje się firma EKO-Techmot.

Nie tylko słuchawki i zatyczki

Gdyby zapytać laika o to, jak najlepiej ochronić się przed szkodliwym hałasem, z pewnością wskazałby na słuchawki. Ten element ochrony osobistej pracownika jest niejako wpisany w obowiązkowe wyposażenie na placach budowy czy przy obsłudze hałaśliwych urządzeń. Korzysta z nich pracownik, który kosi trawnik lub przycina gałęzie drzew, operator młota pneumatycznego, terenowy kontroler lotów i wielu innych operatorów maszyn. Nie zawsze jednak korzystanie z takich środków ochrony jest wystarczające lub konieczne. Słuchawki lub zatyczki nie są komfortowe i często ograniczają możliwości pracownika. Dlatego w zakładach, w których pracują głośne urządzenia stosuje się metodę ograniczania hałasu, a nie ochrony przed już wygenerowanymi decybelami. Wykonanie odpowiednich zabezpieczeń znacznie zwiększa komfort pracy w środowisku i jest inwestycją jednorazową. Nie wymaga bowiem wyposażania każdego pracownika w środki ochrony słuchu.

Zabudowy maszyn i urządzeń

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik ograniczania hałasu jest wykonanie zabudowy maszyny czy urządzenia. W wykonywaniu takich prac specjalizuje się firma EKO-Techmot, która od wielu 20 lat zajmuje się wyciszaniem przemysłowym. Kompleksowa realizacja tego zadania wymaga przede wszystkim wykonania dokładnych pomiarów akustycznych oraz opracowania projektu, który uwzględni najefektywniejszy sposób ograniczenia hałasu. Istotne są tu takie czynniki jak rodzaj wybranych materiałów czy sama konstrukcja – ergonomiczna, wyposażona w wentylację oraz spełniająca wymogi technologiczne. Wato pamiętać, że wiele maszyn tego typu poza hałasem generuje również ciepło lub korzysta z różnych rurociągów i magistral. Wszystkie te elementy są uwzględniane w gotowym projekcie.

Ekrany akustyczne do osłony maszyn

Fizyczne metody wyciszania hałasu to nie tylko skomplikowane i kosztowne zabudowy. Tam, gdzie nie ma możliwości wykonania pełnej obudowy, stosuje się ekrany akustyczne. Takie panele są dobrze znane z dróg szybkiego ruchu oraz z okolic ruchliwych tras w miastach. Ustawiane przy drogach chronią przed nadmiarem dźwięków mieszkańców pobliskich budynków czy tereny zielone. Ekranowanie stanowisk pracy, maszyn i urządzeń wykorzystuje się też do ograniczania hałasu w halach fabrycznych. Specjalnie zaprojektowane panele są wielkością dostosowane do osłanianej przestrzeni. Zastosowane materiały mogą pochłaniać lub rozpraszać dźwięk. Ekrany akustyczne często też wykorzystują zjawisko dyfrakcji, czyli ugięcia fal dźwiękowych. Dzięki temu nadmiar hałasu jest przekierowany poza strefę przebywania ludzi.

Pozostała oferta firmy EKO-Techmot

Ta zlokalizowana w Tarchałach Wielkich firma od wielu lat dostarcza firmom, jak i również klientom indywidualnym sprawdzone rozwiązania zmniejszające poziom hałasu w różnych miejscach. Jej oferta obejmuje między innymi: kabiny dźwiękochłonne, tłumiki wentylacyjne, obudowy dźwiękochłonne, kabiny dźwiękoszczelne i bramy akustyczne. To specjaliści w swoim fachu, którzy są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Warto im zaufać!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz