Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie przeciwdziałać mobbingowi?

Jak skutecznie przeciwdziałać mobbingowi?
Niestety wciąż można spotkać się z sytuacją, w której wymarzona praca wskutek nagannego zachowania przełożonych, zamienia się w istny koszmar. Mowa tutaj oczywiście o zjawisku mobbingu. Wielu pracowników każdego dnia staje przed dylematem dotyczącym tego, czy reagować, czy też za wszelką cenę chronić swojego miejsca zatrudnienia? Jako że cała sprawa jest znacznie bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać, przed podjęciem konkretnych działań warto skonsultować się z doświadczonym adwokatem. Dlaczego?

Mobbing, czyli co?


Bardzo trudno pokusić się o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest mobbing, bo choć istnieje oczywiście szeroka definicja, to bywa, że samo pojęcie wykracza poza jej ramy. Zdecydowanie najczęściej zjawisko to dotyczy prześladowania, uporczywego nękania, zastraszania i stosowania przemocy psychicznej wobec podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Jak widać, mobbing nie musi odbywać się jedynie na linii pomiędzy właścicielem firmy a szeregowym pracownikiem. Do tego typu zachowania równie dobrze może dojść pomiędzy osobami, które zajmują w przedsiębiorstwie równoległe stanowisko.

Jak udowadniają badania przeprowadzone przez specjalistów, długotrwale stosowana przemoc psychiczna, wiąże się dla ofiary z katastrofalnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Znacznemu obniżeniu ulega samoocena i zaczynają pojawiać się problemy z wiarą we własne możliwości. Permanentny strach przyczynia się również do obniżenia koncentracji i wydajności, co dla oprawcy stanowi doskonały pretekst do kontynuowania swoich działań. Bagatelizowanie mobbingu wywołuje powstanie efektu błędnego koła, a próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Gdzie zatem szukać pomocy?

Dlaczego przyda się pomoc adwokata?


Każdy zatrudniony musi zdawać sobie sprawę z tego, że przełożony ma pełne prawo do wyrażenia swojej konstruktywnej krytyki na temat jego pracy. Jeżeli poparta merytorycznymi argumentami ocena nie będzie pokrywała się z oczekiwaniami pracownika, to oczywiście nie stanowi do pretekstu do pojawienia się oskarżeń o mobbing. Jeśli jednak podczas rozmowy przełożony czy współpracownik będą dążyć do jawnego poniżenia lub ośmieszenia pracownika przed resztą zespołu, to cała sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Niestety możliwość uzyskania dość pokaźnych odszkodowań spowodowała, iż współcześnie mobbing traktowany jest w kategoriach pojęcia mocno nadużywanego, a jego pierwotny i niezwykle mocny wydźwięk stracił nieco na sile.

Dlatego też przed podjęciem konkretnych działań, mających na celu skierowanie sprawy do sądu, warto skonsultować się z doświadczonym adwokatem. Prawnicy z kancelarii pomogą precyzyjnie określić, czy przedstawiona sytuacja rzeczywiście nosi znamiona mobbingu. Jeśli tak będzie, to wszyscy poszkodowani mogą liczyć na szeroko zakrojoną pomoc w zakresie przygotowania czynności procesowych oraz w uzyskaniu zadośćuczynienia. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym zjawiskiem, jest możliwie jak najszybsza reakcja.

Opracowanie:
Leszno, Słowiańska 63
tel. 65 520 48 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz