Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie pozbyć się gniazd szerszeni lub os?

Jak skutecznie pozbyć się gniazd szerszeni lub os?

Likwidację gniazda szerszeni oraz os można przeprowadzić z użyciem preparatów, które pozwalają na samodzielne usunięcie insektów. Aby skutecznie pozbyć się owadów z terenu swojej działki, trzeba zlokalizować gniazdo oraz rozpoznać gatunek zamieszkujących je osobników, co znacznie uprości dobór odpowiedniego środka. Najbezpieczniej jednak usunięcie matecznika zlecić profesjonalnej firmie.

Jak znaleźć gniazdo szerszeni lub os?

Jeśli na terenie swojej działki stwierdzi się zwiększoną obecność latających owadów, a charakterystyczny dźwięk brzęczenia zacznie zakłócać spokój, oznacza to, że gniazdo może znajdować się na posesji. Najprościej zlokalizować gniazdo w formie kuli, które zwykle znajduje się na strychach i zakamarkach. Jeśli jednak istnieją podejrzenia, że gniazdo znajduje się w drzewach lub strukturze budynku, należy dokładnie obserwować ruchy owadów i kierunki ich lotów

Specjaliści z Piaseczyńskiego Zakładu Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji podpowiadają, że należy dokładnie obejrzeć elewację budynku. Widoczne ślady celulozy to pierwszy sygnał o bytujących w strukturze ścian owadach, które robią dziurę w elewacji i tam zakładają gniazdo. W takim przypadku najłatwiej namierzyć matecznik poprzez wypatrywanie zwiększonego ruchu insektów w ciepłe letnie dni.

Jak zlikwidować gniazdo?

Najlepszym momentem na likwidację gniazda szerszeni lub os są godziny wieczorne lub nocne. To właśnie wtedy owady są najmniej aktywne, co pozwala na bezpieczne zbliżenie się do siedliska. Roje os i gniazda szerszeni najczęściej niszczone są metodą oprysku lub opalania. Oprysku dokonuje się poprzez aplikacje środków owadobójczych pod ciśnieniem. Jeśli nie ma możliwości wprowadzenia środka płynnego, stosuje się opylanie preparatami pylistymi. 

Metoda likwidacji gniazda zależna jest od jego wielkości, a także położenia. Jeśli gniazdo znajduje się w trudno dostępnym miejscu, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Z takiej opcji powinny także korzystać osoby, które mają uczulenie na jad. Ewentualne ukąszenie może bowiem spowodować wstrząs anafilaktyczny wymagający dożylnego podania adrenaliny.

Najbardziej zawodna technika likwidacji gniazda szerszeni lub roju os to ich spalanie. Ogień nie zabija wszystkich osobników, a dodatkowo może je rozjudzić, co skutkuje ryzykiem ukąszenia. Podobny efekt przynosi zalewania matecznika wodą lub próba likwidacji gniazda poprzez jego strącenie. Nagły wstrząs doprowadza do agresywnych zachowań owadów, a zagrożenie ukąszeniem zostaje zwielokrotnione.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz