Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie poradzić sobie z ginekomastią?

Jak skutecznie poradzić sobie z ginekomastią?

Szacuje się, że aż 40-60% mężczyzn ma kompleksy z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w obrębie gruczołów piersiowych. Takie zjawisko fachowo określa się mianem ginekomastii. Przypadłość ta nie jest groźna dla zdrowia, ale stanowi dość irytujący defekt kosmetyczny. Jak pozbyć się przerośniętych gruczołów piersiowych?

Ginekomastia – krótka charakterystyka

Gruczoły piersiowe w pełni rozwijają się tylko u kobiet. U mężczyzn należą one do narządów szczątkowych. Zdarza się jednak, że na skutek zmian hormonalnych ulegają one przerostowi. Może to dotyczyć jednej lub obu piersi. Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe rodzaje ginekomastii – gruczołową i tłuszczową. Ta pierwsza może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku, w tym także u noworodków. Zwykle ma związek z tym, że organizm otrzymuje zbyt duże dawki estradiolu w porównaniu do ilości testosteronu. Ginekomastia tłuszczowa z kolei w głównej mierze powodowana jest przez otyłość. Tkanka tłuszczowa odkłada się wówczas na piersiach, skutkując ich powiększeniem. Warto dodać, że oba rodzaje ginekomastii mogą ze sobą współistnieć. Mówimy wówczas o ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej.

Jak diagnozuje się ginekomastię?

Lekarz rozpoznaje ginekomastię w badaniu przedmiotowym gruczołów piersiowych. W celu określenia przyczyny schorzenia wykonuje się zaś szereg badań laboratoryjnych, które polegają na oznaczeniu:

  • hCG,

  • DHEA,

  • LH,

  • FSH,

  • prolaktyny,

  • testosteronu,

  • estradiolu

z próbki krwi. W niektórych przypadkach wykonuje się również USG piersi. Leczenie ginekomastii uzależnione jest od wieku mężczyzny i chorób współistniejących. W przypadku ginekomastii gruczołowej stosuje się zwykle leczenie farmakologiczne. Jednak, gdy problem nie znika, zaleca się interwencję chirurgiczną.

Operacyjne usuwanie ginekomastii

Przerośnięte piersi powodują u mężczyzn wiele problemów na tle emocjonalnym. Panowie wstydzą się, że ich klatka piersiowa wygląda niemęsko. Kompleksy mają negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę pacjenta oraz jego relacje z kobietami. Nasiloną ginekomastię trudno ukryć nawet pod ubraniem. Jedynym skutecznym sposobem na jej usunięcie jest często operacja chirurgiczna. Takie zabiegi przeprowadza się między innymi w klinice chirurgii plastycznej Chęciński. Interwencja specjalisty polega na usunięciu rozrośniętej tkanki gruczołowej, a jeśli schorzenia ma podłoże tłuszczowe – na odessaniu nadmiaru tkanki lipidowej. Operacja trwa zwykle od 1,5 do 2 godzin. Po jej zakończeniu pacjent przez co najmniej dobę powinien pozostać pod opieką lekarzy. Po opuszczeniu kliniki mężczyzna musi pamiętać, by przez miesiąc nosić specjalną kamizelkę uciskową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz