Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie ochronić taras?

Jak skutecznie ochronić taras?

Planując budowę domu lub jego modernizację coraz więcej uwagi poświęcamy nie tylko na wybór odpowiednich materiałów budowlanych, ale również zaprojektowanie najbliższego otoczenia naszego domu. Powinno być nie tylko pięknie, ale również funkcjonalnie i zabezpieczać nasze mienie przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Do tego celu służą zadaszenia balkonów, tarasów i drzwi wejściowych. Zobacz, jakie są dodatkowe zalety tych rozwiązań.

W jakim celu stosuje się zadaszenia?

Coraz więcej osób planują budowę domu oraz małej architektury przydomowej decyduje się na posiadanie tarasu lub altany. Częstym rozwiązaniem są także szerokie balkony, które również doskonale nadają się do wypoczynku w letnie dni. Warto zdecydować się za zadaszenie tej konstrukcji, co pozwoli wykorzystać w pełni jej potencjał – z zadaszonego tarasu korzystać można nie tylko w bezchmurne dni, jest on bowiem doskonałą ochroną przed opadami. Deszcz nie jest jednak jedynym, co może utrudniać nam korzystanie z tarasu lub altany – również słońce, zwłaszcza podczas letnich upałów potrafi uprzykrzyć życie. Zadaszenie jest więc wspaniałym rozwiązaniem, które ochroni nas przed każdymi uciążliwymi warunkami atmosferycznymi.

Wykonane z odpowiednich materiałów zadaszenie nie tylko uprzyjemni spędzanie czasu użytkownikom tarasu, balkonu czy altany, ale i zapewni ich ochronę przed niszczeniem, a tym samym przedłuży trwałość i estetyczny wygląd. Samo zadaszenie również może stanowić element nadający konstrukcji eleganckiego wyglądu, wszystko zależy od materiałów budowlanych, na które się zdecydujesz. Szeroki wybór materiałów oraz gotowych rozwiązań znajdziesz w ofercie Gutta Polska sp. z o.o., specjalistów w dziedzinie pokryć dachowych, zadaszeń oraz izolacji fundamentów. Warto skorzystać z porady specjalistów, którzy doradzą Ci wybór materiału, optymalnie spełniającego Twoje oczekiwania.

Zadaszenia tarasu, balkonu i altany

Jeśli poszukujesz najlepszego sposobu na zadaszenie tarasu, wiesz już, że istnieje duży wybór zarówno konstrukcji gotowych do montażu, jak i materiałów, które można wykorzystać jako pokrycie konstrukcji wykonanej według własnego projektu.

Zadaszenia gotowe do montażu to najczęściej konstrukcja aluminiowa, malowana proszkowo z wypełnieniem z poliwęglanu komorowego. Konstrukcje takie, ze względu na właściwości poliwęglanu występują w kilku grubościach oraz mogą mieć różne kolory: przezroczysty, dymiony brązowy i opal. Gotowa konstrukcja zadaszenia jest najczęściej wyposażona w rynnę do odprowadzania wody deszczowej, a jej montaż jest prosty i szybki. Wystarczą do tego podstawowe narzędzia: poziomnica, wiertarka, młotek, wkrętak i zestaw kluczy.

Innym, nieco trudniejszym rozwiązaniem jest budowa własnej konstrukcji tarasu bądź altany. Daje ono jednak znacznie więcej możliwości, dlatego rozwiązanie to wybierane jest równie często. Aby odpowiednio wykonać zadaszenie tarasu czy altany już na etapie projektowania należy uwzględnić nie tylko rodzaj materiału, który zamierzamy zastosować, a przede wszystkim grubość płyty oraz obciążenia, jakim będzie poddane zadaszenie. Od grubości płyty zależy bowiem długość, szerokość i nachylenie zadaszenia, a także czynniki takie jak optymalny rozstaw krokwi oraz konieczność montażu dodatkowych podpór w konstrukcji.

Budowa własnej konstrukcji zadaszenia

Aby skonstruować zabudowę, w zależności od wymagań i możliwości finansowych możesz zastosować jeden z kilku rodzajów popularnych, przeznaczonych do tego tworzyw. Jeśli poszukujesz rozwiązania ekonomicznego, najlepszym wyborem będą tu płyty faliste z PVC. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się jednak w przypadku zabudowy już istniejących konstrukcji. Kolejnym rozwiązaniem w grupie pokryć falistych są płyty z poliwęglanu. Płyty te mają najwyższą wytrzymałość mechaniczną potwierdzoną gwarancją na gradobicie. Oferowane są najczęściej w różnych długościach, co umożliwia optymalne dopasowanie ich do wielkości zadaszenia, a co za tym idzie uniknięcia wielu cięć.

Najpopularniejszym materiałem do zabudowy tarasów, pergoli czy altan jest jednak poliwęglan komorowy. O jego popularności decydują liczne zalety tego materiału, takie jak wysoka odporność mechaniczna, oraz na warunki atmosferyczne – w tym gradobicie. Nie bez znaczenia pozostają również takie aspekty jak:

  • struktura komorowa,
  • duży format (standardowo 2,1x6 m),
  • kilka dostępnych grubości,
  • wybór kilku systemów montażowych (profili) z aluminium, PVC i poliwęglanu.

Poliwęglan komorowy jest jednak zaawansowanym technologicznie materiałem i  wymaga precyzyjnej instalacji, warto uwzględnić więc swoje umiejętności montażowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz