Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania?

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania?

Wypadek może przytrafić się każdemu. Niestety większość z nich wiąże się z uszczerbkiem na zdrowiu, rekonwalescencją, a nawet z kosztownym leczeniem. Fundusze na powrót do zdrowia powinny pochodzić z odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela lub przez sprawcę zdarzenia. Sprawa nie jest jednak tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie?

Kiedy można dochodzić odszkodowania?

O tym, kiedy i komu przysługuje odszkodowanie, mówią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego i prawa cywilnego. Roszczenie o rekompensatę finansową przysługuje wszystkim osobom poszkodowanym w różnego rodzajach wypadkach.

Odszkodowania często są kojarzone z wypadkami komunikacyjnymi. Wtedy dotyczą one pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów naprawy samochodu oraz leczenia kierowcy lub pasażerów. Są one także wypłacane w związku z błędami medycznymi oraz ze szkodą na mieniu i osobie. Praw do odszkodowania można dochodzić w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Sprawca szkody powinien sporządzić specjalne oświadczenie, z którego będzie wynikać, że przyznaje się do jej wyrządzenia. Natomiast jeżeli nie chce tego zrobić, należy wezwać policję. Na tym jednak sprawa się nie kończy. Poszkodowany w dalszej kolejności musi zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy o odszkodowanie.

Do ubezpieczyciela, który ma wypłacić odszkodowanie, warto zgłosić się jak najszybciej po zaistnieniu zdarzenia. Od momentu wystąpienia o zadośćuczynienie ma on 30 dni na wypłatę rekompensaty finansowej. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe często wydłużają te terminy, broniąc się przed uznaniem prawa do odszkodowania” – mówi specjalista z Kancelarii Adwokackiej GJS z Grudziądza.

Co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie, czyli rekompensata za poniesione straty, jest wypłacane z polisy sprawcy. Jednak zdarza się, że ubezpieczyciele przedłużają termin wypłaty lub podważają zasadność przyznania odszkodowania. Niekiedy jego wysokość jest także znacząco zaniżana. Wtedy należy skorzystać z fachowej pomocy prawnej.

Specjalista pomoże przygotować i skompletować odpowiednią dokumentację – opinie medyczne, rzeczoznawców – z której będą jasno wynikać poniesione straty. Pomoc prawna w zakresie dochodzenia prawa do odszkodowania dotyczy również wszczęcia postępowania przed sądem. Bywa, że jest to jedyna droga pozwalająca rozstrzygnąć spór na korzyść poszkodowanego. Kancelaria prawna zajmie się wszystkimi formalnościami, a także będzie reprezentować pokrzywdzonego przed sądem. Jest to skuteczny sposób, aby wyegzekwować należne odszkodowanie.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz