Artykuł sponsorowany

Jak skorygować błędy na fakturze VAT?

Jak skorygować błędy na fakturze VAT?

Każda transakcja na rzecz innego podmiotu gospodarczego musi zostać potwierdzona poprzez wystawienie faktury VAT. Zawarte na niej dane stanowią podstawę do rozliczenia podatku od towarów i usług oraz identyfikacji stron kupna-sprzedaży. Stąd też zależy zadbać o ich poprawność. W razie popełnienia błędu można je sprostować za pomocą noty bądź faktury korygującej. Jak należy je wystawić?

Skutki błędów na fakturze VAT

Faktura to podstawowy dokument potwierdzający sprzedaż towaru lub usługi, będący jednocześnie podstawą do księgowania takiej operacji finansowej. Z tego powodu musi zawierać informacje zgodne ze stanem faktycznym, a także mieć wszystkie elementy, o których mowa w ustawie o podatku od towarów i usług. Popełnienie błędu może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy. W przypadku pierwszego będą to sankcje karnoskarbowe, a w przypadku drugiego podmiotu brak możliwości odliczenia podatku VAT od kosztów uzyskania przychodu. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że nie wszystkie błędy będą tym skutkować. Pod uwagę nie bierze się bowiem pomyłek, których szkodliwość jest znikoma. Należy tutaj wskazać między innymi:

  • literówki;

  • błędy w nazwie firmy – o ile nie dotyczą imienia i nazwiska;

  • nieprawidłowego terminu zapłaty i sposobu jej dokonania;

  • błędy w nieobowiązkowych elementach sekcji uwagi.

Metody sprostowania pomyłek na fakturach

Istnieje jednak też grupa danych, które trzeba poprawić, a dotyczą one elementów określonych we wspomnianej już ustawy o podatku od towarów i usług Należy pamiętać, że wystawionej faktury VAT nie można w żaden sposób anulować. Niemniej jednak są dwa sposoby na skorygowanie błędów, a wybór konkretnego zależy od rodzaju pomyłki oraz jej okoliczności. Pierwszy z nich to faktura korygująca, którą wystawia sprzedawca. Służy ona przede wszystkim do poprawy nieprawidłowo wpisanych danych liczbowych dotyczących na przykład ilości towarów, kwoty netto, stawki podatku. Ma ona także zastosowanie w przypadku udzieleniu rabatu już po wystawieniu oryginalnej faktury VAT lub zwrocie części towarów ze strony nabywcy.

Inny rodzaj dokumentu stanowi z kolei nota korygująca, którą, na przykład z pomocą biura rachunkowego WIEBRO, ma prawo sporządzić jedynie kupujący. Nie wymaga księgowania w ewidencji jak faktura korygująca i wystarczy podpiąć ją do oryginalnego dokumentu. Co ważne, po jej wystawieniu trzeba przesłać ją do akceptacji sprzedawcy. Służy ona przede wszystkim do poprawy błędów związanych z oznaczeniem towarów lub usług, NIP-em, adresami stron transakcji. Chodzi o wszelkie drobne pomyłki w części opisowej, które nie mają wpływu na kwoty oraz identyfikację podmiotów, których dane są zawarte na fakturze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz