Artykuł sponsorowany

Jak się przygotować do układania glazury i jak kleić płytki?

Jak się przygotować do układania glazury i jak kleić płytki?

Zanim przystąpimy do układania glazury, trzeba wybrać odpowiedni klej do płytek oraz zaprawę do ich fugowania. Układanie płytek ceramicznych powinno odbywać się zgodnie z zasadami oraz należy pamiętać, aby właściwie przygotować podłoże. Jak powinniśmy rozmieścić na ścianie płytki ceramiczne, aby efekt był zadowalający? Mogłoby się to wydawać proste, lecz to tylko pozory. Sprawdź, jak się przygotować do układania glazury.

Jak się przygotować do układania glazury?

Na samym początku powinniśmy dokonać oceny stanu podłoża. Aby okładzina z płytek była estetyczna i trwała, przed ułożeniem płytek należy prawidłowo przygotować podłoże.  Najważniejsze jest określenie rodzaju materiału, z jakiego zostało wykonane.

Istotne jest, aby przed rozpoczęciem prac glazurniczych starannie oczyścić podłoże z kurzu i wszystkich innych zanieczyszczeń, które osłabiają przyczepność zapraw klejowych.

Podłoże nie powinno być chłonne. Najprostszy sposób jego sprawdzenie to rozlanie na nim wody i sprawdzenie, jak szybko wsiąka. Chłonność podłoża możemy zredukować, pokrywając je odpowiednim środkiem gruntującym w zależności od rodzaju podłoża. Grunt wnika w głąb podłoża, wzmacnia je, ogranicza chłonność i poprawia przyczepność.

Ostatnim, bardzo ważnym etapem, jak twierdzi Krystian Wójcik, właściciel firmy remontowo-budowlanej, jest test przydatności podłoża. Jeżeli po sprawdzeniu stanu podłoża nadal nie mamy pewności co do jego jakości, możemy wykonać dodatkowy test – przyklejamy kilka płytek do podłoża i odrywamy je po trzech dniach. Jeśli płytki odchodzą łatwo wraz z kawałkami podłoża, to powinniśmy jeszcze raz sprawdzić jakość podłoża i przygotować je według wcześniej opisanych wytycznych, jednak jeśli zaś płytki odchodzą z trudem lub nawet ulegają zniszczeniu podczas odrywania, to znak, że podłoże przygotowane jest prawidłowo.

Jak dobrać klej do płytek ceramicznych?

Większość klejów do płytek to środki uniwersalne, przy pomocy których zamocujemy płytki ceramiczne i gres, a także klinkier bądź nieodbarwialny kamień. Jednak do pewnych miejsc i pewnego rodzaju płytek będziemy potrzebowali produktów specjalistycznych.

  • płytki ceramiczne na ścianach i podłogach w pomieszczeniach suchych – stosuje się tu uniwersalne kleje klasy C1 lub C1T, pod warunkiem że podłoże jest nośne i stabilne.
  • płytki gresowe – klei się zaprawami klasy C1T, często specjalnie przeznaczonymi do gresu, o czym informuje nazwa produktu.
  • mozaika – zazwyczaj mocuje się ją na kleje cementowe klasy C1 lub C1T.
  • płytki ceramiczne na podłodze zwykłej – przykleja się je zaprawami klasy C1, C1T lub C2F.
  • duże płytki ceramiczne na ścianie lub podłodze – do mocowania płytek średniej wielkości wystarczy produkt klasy C1T, ale już te naprawdę duże, zwane wielkoformatowymi, lepiej kleić zaprawami klasy C2TE albo klejami polimerowymi klasy S1 lub S2.
  • płytki kamienne – te z kamienia, który nie jest podatny na przebarwienia, klei się zaprawami klasy C1T.

Jak widać, nie jest to bardzo skomplikowane, aczkolwiek jeśli nie jesteśmy ,,złotą rączką”, najlepiej będzie takie prace pozostawić fachowcom, którzy wykonają to profesjonalnie i dobrze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz