Materiał Partnera

Jak się przygotować do rozwodu?

Jak się przygotować do rozwodu?

Rozwód zawsze zwiastuje wielką życiową zmianę. Wywołuje trudne do określenia emocje zarówno u rozchodzącego się małżeństwa, jak i ewentualnych dzieci. Decyzja o rozstaniu, choć bolesna, jest niestety tylko początkiem skomplikowanej drogi, na końcu której czeka nowa rzeczywistość.

Aby ułatwić sobie przejście przez ten proces, warto zwrócić się do bliskich po wsparcie, a także zorientować się, jakie są jego poszczególne etapy. Poczucie, że nie jest się w tej sytuacji osamotnionym oraz zdobycie wiedzy o tym, co będzie działo się na sali rozpraw, pozwoli zmniejszyć stres i spokojnie przygotować racjonalne argumenty.

Początki procesu

Proces rozwodowy odbywa się na podstawie pozwu złożonego przez jednego z małżonków. Strona pozwana otrzymuje od sądu odpowiedni odpis, na który odpowiada, przedstawiając swój punkt widzenia. Sąd może wydać wyrok z orzekaniem o winie lub bez niego – w sprawach rozwodowych decyzję podejmuje trzyosobowy skład sędziowski. Widząc możliwość utrzymania pożycia małżeńskiego, wymiar sprawiedliwości może zawiesić postępowanie lub orzec, że najlepszym wyjściem będzie separacja bądź skierowanie pary do mediatora.

Czas trwania sprawy

Co istotne, mediacje mogą być zalecone przez sąd również w przypadku problemów w wypracowaniu wspólnego stanowiska w kluczowych kwestiach, takich jak opieka nad dziećmi. Z kolei kłopoty dotyczące podziału majątku da się rozwiązać w ramach osobnej sprawy albo bezpośrednio u notariusza. Na szybkie zakończenie całości można oczywiście liczyć w sytuacji, gdy małżonkowie dążą do uzyskania rozwodu za porozumieniem stron i nie mają dzieci. W innych przypadkach, proces rozwodowy często przedłuża się do czasu, aż sąd orzeknie o winie i podejmie osobiście pozostałe decyzje.

Znalezienie odpowiedniej kancelarii

Przygotowując się do rozwodu należy przede wszystkim znaleźć kancelarię prawną, która prowadzi tego rodzaju sprawy. Adwokat z pewnością będzie godnym zaufania przewodnikiem w całym procesie. Pomoże skompletować odpowiednie dokumenty, podpowie jak komunikować w sądzie swoje racje; przedstawi także – biorąc pod uwagę dobro klienta – najlepszą strategię postępowania.

Pytania, które padną

Jak przekazał nam ekspert z kancelarii adw. Macieja Tokarskiego: Podczas rozprawy rozwodowej omawiane są prywatne sprawy rodziny. W tej trudnej sytuacji warto pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu odpowiedzi na podstawowe pytania, które zada sąd. Dotyczą one zaś między innymi przyczyn kryzysu w małżeństwie oraz wcześniejszych prób ratowania związku. Trzeba pamiętać również o pytaniach formułowanych przez pełnomocnika drugiej strony. Mogą być one niewygodne, dlatego niezwykle istotne jest to, by, nie dając się sprowokować, ustosunkować się do nich spokojnie.

Siła argumentów

Jeżeli jesteśmy przekonani o winie współmałżonka, pamiętajmy o zgromadzeniu materiału dowodowego, który będzie przekonujący dla sądu. Jednocześnie należy spróbować przygotować odpowiedź na ewentualne dowody dostarczone przez partnerkę lub partnera. Przygotowując się do konfrontacji na sali rozpraw, warto znaleźć świadków, którzy potwierdzą przedstawianą przez nas wersję wydarzeń. Oprócz tego, skoro sędziowie biorą pod uwagę przede wszystkim dobro małoletnich dzieci, zadbać trzeba o odpowiednie uargumentowanie naszych planów wobec nich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz