Artykuł sponsorowany

Jak się przygotować do budowy hali stalowej?

Jak się przygotować do budowy hali stalowej?

Niewątpliwie halę stalową można wybudować znacznie szybciej niż jakiś obiekt murowany mający spełniać te same funkcje, jednak same przygotowania do takiej budowy wcale krócej nie trwają. Zgromadzenie tylko niezbędnej dokumentacji przez inwestora wymaga już sporo czasu, a wcale nie mniej będą trwały wszystkie niezbędne działania przygotowawcze, które musi przeprowadzić wykonawca jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac.

Działania inwestora

Pierwszoplanowym zadaniem leżącym po stronie inwestora chcącego postawić halę stalową jest zdobycie pozwolenia na budowę. Może jedynie wypełnienie wniosku o wydanie pozwolenia będzie tutaj stosunkowo proste, lecz już zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, które do niego należy dołączyć zajmie trochę czasu. Wśród załączników do takiego wniosku musi się znajdować:

  • projekt budowlany w czterech egzemplarzach; którego elementami składowymi będą

    • projekt architektoniczno-budowlany,

    • projekt zagospodarowania terenu,

    • projekty branżowe,

  • potwierdzenie prawa do dysponowania gruntem na cele budowlane,

  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy,

  • oświadczenia osób opracowujących projekty branżowe,

  • uzgodnienia z odpowiednimi zakładami co do warunków technicznych dostawy:

    • gazu,

    • prądu,

    • wody (także odbioru ścieków),

  • potwierdzenie wydajności wodociągu dla celów przeciwpożarowych.

Niekiedy, będą także potrzebne także inne decyzje administracyjne, jeśli będzie to wymagane odrębnymi przepisami (np. na wycięcie drzew).

Jak z powyższego widać przygotowania do budowy hali stalowej, wcale nie są prostsze niż we wszystkich innych przypadkach, gdzie potrzebne jest pozwolenie na budowę. O tym, jak taką rzecz można sobie ułatwić, dowiedzieliśmy się, rozmawiając z pracownikami firmy PROFIX z Krakowa.

Przygotowania ze strony wykonawcy hali stalowej

Najpierw, nawiązując do ostatniego zdania poprzedniego rozdziału, podpowiadamy, że inwestor  może większość, a nawet wszystkie zadania związane z opracowaniem niezbędnych projektów oraz ze zdobyciem wszelkich oświadczeń, potwierdzeń, uzgodnień, a wreszcie z uzyskaniem samego pozwolenia na budowę zlecić generalnemu wykonawcy, o ile rzecz jasna takiego do budowy swej stalowej hali zatrudni. Firmy oferujące generalne wykonawstwo dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, co ułatwia im poruszanie się w bądź co bądź dość dosyć skomplikowanym gąszczu administracyjnego systemu.

Podstawowym materiałem konstrukcyjnym hali stalowej są oczywiście różnego rodzaju stalowe profile. Doświadczony budowniczy takich obiektów, najlepiej, gdyby to był jednak generalny wykonawca, ma odpowiednie rozeznanie co do rynku stali i wie gdzie i jak zamówić oraz kupić niezbędne materiały. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania nietypowych profili, które dopiero należy wyprodukować. Zamówienie takiej stali z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala prowadzić budowę bez żadnych opóźnień. Oczywiście generalny wykonawca koordynuje w czasie dostawy także wszystkich pozostałych materiałów oraz opracowuje wszelkie harmonogramy prowadzenia robót, a także zabezpiecza teren budowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz