Jak się pozbyć szerszeni?

Jak się pozbyć szerszeni?

Wiele osób obawia się bolesnego ugryzienia. Poza tym szerszenie mogą wyrządzić wiele szkód, dlatego są uciążliwe dla ludzi. Charakterystyczne bzyczenie wywołuje u ciebie dreszcze? Przekonaj się, czy owad faktycznie jest niebezpieczny i co zrobić, jeśli na strychu znajdziesz gniazdo szerszeni. Sprawdź, jak odstraszyć i wytępić szerszenie.

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń to owad bardzo podobny do osy, ale zdecydowanie większy, mierzy od 2 do nawet 3,5 cm. Cechą charakterystyczną jest żółty odwłok w czarne pasy. Najczęściej występuje w lasach, gdzie w dziuplach drzew zakłada gniazda. Niestety często zasiedla również tereny rolnicze i zamieszkane przez ludzi.

Jak zwalczyć szerszenie?

Istnieje kilka skutecznych metod zwalczania szerszeni. Pozbycie się owadów na dobre wymaga przede wszystkim zniszczenia ich gniazda. Szerszenie są uciążliwe dla człowieka, a nawet mogą być niebezpieczne. Z jednej strony żywią się szkodnikami, ale z drugiej zjadają też pożyteczne owady, np. pszczoły, poza tym niszczą drzewa i owoce.

Ugryzienie szerszenia jest nieprzyjemne i stanowi zagrożenie dla osób, które są uczulone na jad tych owadów. W konsekwencji może dojść nawet do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. 

Jak znaleźć gniazdo szerszeni?

Ostatnio zauważyłeś szerszenie w okolicy albo owad wpadł przypadkiem do domu? Co gorsza, sytuacja się powtórzyła? Być może w pobliżu znajduje się gniazdo niechcianych lokatorów.

Jeśli samodzielnie nie potrafisz zlokalizować miejsca zasiedlenia owadów, wezwij firmę specjalizującą się w usuwaniu szerszeni i innych szkodników. Być może gniazdo znajduje się wysoko lub w miejscu trudnodostępnym, wtedy pomoc fachowców jest niezbędna.  

Miejsca, w których mogą pojawić się gniazda szerszeni:

 • Poddasze
 • Okap dachu
 • Dziury w murze budynku
 • Opuszczony ul lub domek dla ptaków
 • Nory i dziuple drzew

Jak zlikwidować gniazdo szerszeni?

Lepiej nie próbuj usuwać gniazda na własną rękę, bo może się to źle skończyć. W jednym gnieździe może przebywać nawet kilkaset owadów! Na pewno nie polewaj szerszeni wodą ani kwasem solnym, bo tylko rozdrażnisz owady.

W niektórych przypadkach może pomóc wezwanie straży pożarnej. Strażacy są zobowiązani do usunięcia gniazda os czy innych owadów, gdy bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Jeśli gniazdo szerszeni znajduje się np. na poddaszu prywatnego domu, prawdopodobnie pozostaje skorzystać z usług firmy dezynsekcyjnej.

Usuwanie szerszeni przez profesjonalną firmę kosztuje od 150 do 350 zł. Specjaliści pomogą zlokalizować i usunąć gniazdo, do którego dostęp jest utrudniony.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zwalczanie szerszeni samodzielnie, pamiętaj o ubraniu kilku warstw odzieży. Niezbędne są również grube rękawice. Opryskuj gniazdo środkiem owadobójczym przez kilka sekund, potem powtórz oprysk. Gdy owady są już osłabione, możesz spróbować usunąć gniazdo.

Niebezpieczne ukąszenie szerszenia. Co robić?

Wiele osób obawia się ugryzienia szerszenia bardziej niż użądlenia osy. To przeświadczenie wynika z pewnością z tego, że szerszeń jest większy, a charakterystyczne nieprzyjemne bzyczenie wywołuje od razu atak paniki.

Tymczasem szerszeń europejski nie ma wiele więcej toksycznego jadu niż zwykła osa. Okazuje się, że owad nie jest agresywny, a dopiero sprowokowany może zaatakować. Faktem jest, że ukąszenie szerszenia jest bardziej bolesne.

Pamiętaj, że użądlenie szerszenia jest niebezpieczne, jeśli jesteś uczulony lub owad ugryzł cię w szyję lub okolicę twarzy, w tym usta, nos czy język. Wtedy niezbędne jest szybkie wezwanie pomocy.

Co odstrasza szerszenie?

Niektórzy uważają, że owady te nie lubią ostrych aromatów, np. perfum, z drugiej strony mocny zapach może je rozdrażnić. Na pewno nie próbuj odstraszać szerszeni, polewając je wodą.

 • Najlepiej postaw na profilaktykę i po prostu unikaj kontaktu z owadami.
 • Gdy w okolicy pojawi się szerszeń, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie odganiaj owada
 • Przykrywaj jedzenie i zakręcaj butelki w czasie pikniku
 • Gdy pijesz słodki napój, lepiej sprawdzaj, czy przypadkiem coś nie wpadło do szklanki
 • W domu załóż w oknach moskitiery
 • Pomyśl o osłonięciu moskitierą również wózka i łóżeczka dziecka
Oceń artykuł (9)
2,4
Komentarze
Dodaj komentarz