Materiał Partnera

Jak się obchodzić z flagą państwową?

Jak się obchodzić z flagą państwową?

Biało-czerwona Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej jest symbolem państwowym, który eksponować możemy wszyscy i to na co dzień, a nie tylko przy okazji ważnych świąt. Posługując się flagą narodową, czy to dla uhonorowania ważnych zdarzeń bądź osób, czy też manifestacji przywiązania do swojej ojczyzny, należy jednak przestrzegać podstawowych zasad. Ich stosowanie pozwala oddać należny szacunek naszym narodowym symbolom.

Flaga państwowa nie jest zwykłym przedmiotem – jak pozostałe symbole narodowe, stanowi o naszej tożsamości, jest wyrazem głębokiego szacunku dla naszej historii, patriotyzmu i oddania ojczyźnie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze otaczali flagę właściwą czcią.

Twoja flaga narodowa

O właściwym sposobie postępowania z flagą państwową trzeba pamiętać zarówno podczas jej eksponowania, jak i przechowywania. Wybierając miejsce, w którym ma ona zawisnąć pamiętaj, że powinno być ono honorowe, a więc nie ujmować jej godności. Jeżeli flaga ma być eksponowana również po zmroku, powinna być oświetlona.

Najlepszym sposobem eksponowania flagi jest umieszczenie jej na maszcie bądź drzewcu. W tym drugim przypadku należy mocować ją tak, by mogła powiewać i swobodnie opadać, niedopuszczalna jest jednak sytuacja, w której flaga dotyka podłoża lub innej płaszczyzny. Eksponując flagę należy dbać o to, by nie była zwinięta ani okręcona wokół drzewca. Flaga na maszcie powinna powiewać na jego szczycie, z wyjątkiem okresu żałoby narodowej.

Jeszcze więcej zasad obowiązuje podczas eksponowania flagi biało-czerwonej w towarzystwie flag innych państw. W takim przypadku wszystkie flagi powinny mieć ten sam rozmiar i być umieszczone na tej samej wysokości. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej powinna być umieszczona po prawej stronie, wywieszona jako pierwsza i zdjęta jako ostatnia.

Przechowywanie i pielęgnacja flagi państwowej

Szacunek wobec flagi wymagany jest nie tylko podczas jej eksponowania, ale także jej przechowywania. Flagę należy zawsze utrzymywać w dobrym stanie, a więc po prostu o nią dbać. Zabrudzoną flagę należy uprać i wyprasować, a jeśli jest już zużyta, postrzępiona lub wypłowiała, należy ją wymienić na nową – podpowiada nasz rozmówca z firmy Artykuły Propagandowe w Warszawie.

Jeśli flaga jest już zniszczona, nie można jej po prostu wyrzucić. Flagę narodową w takiej sytuacji należy zniszczyć, również z zachowaniem należytego szacunku, co może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozdzielenie narodowych barw, a drugi polega na niepublicznym spaleniu flagi, przy czym Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny w Protokole Flagowym jako jedyny godny sposób wskazuje spalenie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz