Artykuł sponsorowany

Jak się leczy odleżyny?

Jak się leczy odleżyny?

Osoby będące w przebiegu chorób, które poważnie ograniczają lub uniemożliwiają  poruszanie się, bardzo często narażone są na wystąpienie odleżyn , czyli ran wynikających ze stałego ucisku w niektórych miejscach naszego ciała. Mowa tutaj przede wszystkim o pośladkach i plecach. Odleżyny bardzo często powstają również u pacjentów, którzy są przez długi czas w śpiączce, są w jakiś sposób unieruchomieni lub są nieprzytomni. Dowiedz się na czym polega istota tego problemu.

Odleżyny - czym są i jak powstają?

Odleżyny są zmianami skórnymi, wręcz ranami, które powstają na naszej skórze. Mogą jednak dotrzeć nawet do mięśni, powięzi, kości czy ścięgien. Jeśli położylibyśmy osobę chorą na szklanej powierzchni oraz spojrzeli od dołu, to właśnie w tych miejscach, w których skóra dotyka szyby, mogą rozwinąć się odleżyny. Niezależnie od tego, czy osoba chora leży na boku, na plecach czy też brzuchu. Odleżyny jednak najczęściej powstają na wystających fragmentach ciała, czyli np. na kości guzicznej czy krzyżowej, ale również na piętach, kostkach, kolanach, łopatkach, łokciach, potylicy czy małżowinie usznej. Powstaną one w wyniku miejscowego niedokrwienia, spowodowanego zbyt długim uciskiem na naczynia krwionośne. Przy powstawaniu odleżyn, dużą rolę odgrywają siły tarcia oraz siły działające ścinająco, może to być np. nieprawidłowo ułożone prześcieradło. Wówczas na powierzchni skóry powstaje zasinienie. Stan samej skóry również jest istotny - czy nie jest ona wilgotna czy pokryta maściami. Bez względu jednak na przyczynę odleżyn, jeśli osoba chora długo spędza czas w pozycji leżącej oraz zaczyna skarżyć się na ból czy też obrzęk, należy jak najszybciej otoczyć to miejsce pielęgnacją. Znacznie bardziej narażeni na odleżyny są pacjenci w starszym wieku, których skóra jest dużo cieńsza, a właściwości regeneracyjne naskórka są dużo mniejsze niż w przypadku osób młodszych.

Leczenie odleżyn

Wśród najbardziej popularnych metod leczenia odleżyn trzeba z pewnością wymienić różnego rodzaju opatrunki, w tym bardzo pomocne są opatrunki hydrożelowe, opatrunki alginianowe, lub też opatrunki złożone. Te ostatnie nie muszą być stale zmieniane, mogą na ciele pacjenta pozostać nieprzerwanie przez nawet 14 dni. Trzeba pamiętać też o tym, że są to bolesne rany, często zażywa się więc przy nich różnego rodzaju środki przeciwbólowe. Gdy okaże się, że do rany mogło wdać się zakażenie, lekarz zazwyczaj przepisuje też specjalne antybiotyki. Niestety, ale czasem dla pacjentów jedynym ratunkiem staje się operacja chirurgiczna, lub usuwanie martwej tkanki za pomocą specjalnych środków, które ją rozpuszczają. Wszystkie osoby chore, które napotkały na swojej drodze dolegliwości związane z odleżynami, powinny pamiętać również o dziennych dawkach witaminy C oraz wody. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Fizjo-Adventure Gabinet Rehabilitacji, która w swojej praktyce,  łączy wiele metod terapeutycznych mogących wspomagać leczenie odleżyn.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz