Artykuł sponsorowany

Jak się łączy kanały i kształtki wentylacyjne?

Jak się łączy kanały i kształtki wentylacyjne?

Wentylacja jest niemalże niezbędna w pracy w małych i średnich firmach. Zanim jednak będzie można z niej korzystać, trzeba ją zamontować. Wentylacja składa się z różnych elementów, wśród których znajdują się między innymi kanały wentylacyjne i kształtki wentylacyjne. Odpowiednie połączenie ich ze sobą pozwala na uzyskanie systemu wentylacyjnego.

Sposoby łączenia kształtek i kanałów wentylacyjnych

Do stworzenia systemu wentylacyjnego niezbędne są takie elementy, jak kanały i kształtki. To one tworzą cały system wentylacyjny i odpowiadają za wyciąg i rozprowadzanie świeżego powietrza. Firmy zajmujące się wentylacjami, np. firma Antoni Pawlica Wentylacja z Głębowic w województwie Małopolskim, posiadają kanały i kształtki wentylacyjne wykonane ze stali ocynkowanej oraz stali nierdzewnej. Wówczas, gdy zdecydujemy się na ich użycie, powinniśmy wiedzieć, jak je ze sobą łączyć. Istnieją dwa sposoby na łączenie kształtek i kanałów wentylacyjnych wykonanych ze stali ocynkowanej i nierdzewnej. Pierwsza metoda to łączenie mufowe. To połączenie polega na tym, że króciec kształtki nachodzi na kanał. Inaczej wygląda druga metoda, czyli łączenie nyplowe. W tym przypadku, króciec kształtki wchodzi do końca kanału.

Podczas łączenia tych dwóch elementów, nie zawsze można działać intuicyjnie, ponieważ poszczególne kształtki i kanały mają nieco różne króćce. W takiej sytuacji nierzadko potrzebna jest jeszcze dodatkowa złączka. 

Podstawowe rodzaje króćców

W celu połączenia ze sobą różnych elementów kanału wentylacyjnego potrzebne są rozmaite części. Aby połączyć je ze sobą, wyposażone są one w różnego rodzaju króćce, które umożliwiają łączenie ze sobą kilku elementów. Wyróżnić można dwa podstawowe typy króćca, a należą do nich:

  • króciec mufowy,
  • króciec nyplowy.

Zarówno w przypadku kanałów i kształtek okrągłych i prostokątnych, najczęściej wykonuje się elementy wentylacyjne w wykonaniu mufowym oraz nyplowym. Króciec mufowy jest troszkę większy od króćca nyplowego. W związku z tym elementy posiadające króciec mufowy bez żadnych problemów łączą się z elementami wyposażonymi w króciec nyplowy, nachodząc na nie. Króciec mufowy oznaczany jest znakiem „+”. Elementy zawierające króciec mufowy, potrzebują dodatkowej części wyposażonej w króciec nyplowy, w celu połączenia go z innym elementem wyposażonym w króciec mufowy.

Drugi typ króćca, czyli króciec nyplowy charakteryzuje się tym, że jest nieco mniejszy od króćca mufowego. To sprawia, że elementy mające taki króciec łączą się z elementami posiadającymi króciec mufowy, wchodząc w nie. Ten rodzaj króćca oznacza się znakiem „-”. Tak jak w przypadku króćców mufowych, tak samo w przypadku króćców nyplowych, w celu połączenia ze sobą dwóch elementów w niego wyposażonych, konieczna jest dodatkowa złączka, która będzie miała inny króciec, a mianowicie króciec mufowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz