Materiał Partnera

Jak rozróżnić palety jednorazowe od palet euro? Poradnik

Jak rozróżnić palety jednorazowe od palet euro? Poradnik

Palety są niezastąpione we wszystkich firmach logistycznych, transportowych czy zajmujących się magazynowaniem towarów. Dzięki nim można łatwo przewieźć i uporządkować różnego rodzaju ładunki. Jednak paleta palecie nierówna. Na czym polegają różnice pomiędzy paletami jednorazowymi a paletami euro? Jak je rozpoznać? Które będą lepiej się nadawać do jakich zastosowań? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Sprawdzaj wymiary

Zaletą palet jest to, że różnego rodzaju towary można dzięki nim przewieźć w formie stabilnych, drewnianych konstrukcji. Ogromne znaczenie ma też fakt, że większość z nich jest zbudowana tak, żeby można je było wygodnie przewozić przy pomocy wózków widłowych. Palety dostępne na rynku powinny mieć ustandaryzowane wymiary. Na naszym kontynencie paleta powinna mieć 80 na 120 centymetrów, zaś w Azji standardowa wielkość palet to 120 na 100 centymetrów. Poza tym tak zwane palety EUR można też spotkać w wymiarach 100 na 120 cm lub 80 na 60 cm. Ważne, żeby wymiary palet były zgodne z panującymi normami – powinien potwierdzać to symbol EUR umieszczony z boku palety.

Czy palety są jednorazowe?

Palety euro przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Producenci takich palet muszą posiadać licencję European Pallet Association – czyli w skrócie EPAL. Taką licencją dysponuje firma Polsad, która produkuje palety różnego typu – euro, przemysłowe, jednorazowe i niestandardowe na specjalne zamówienie klientów. W przypadku europalet przepisami regulowana jest nie tylko ich produkcja, ale także naprawa. Jeśli firma nie przestrzega wymogów, może utracić licencję na wykonywanie tego rodzaju produktów. Wspomniana firma zajmująca się produkcja palet posiada też licencję na ich naprawę. To, że mamy do czynienia z paletą po naprawie, powinien sygnalizować nam specjalny gwóźdź z symbolem EPAL. Palety bez takich oznaczeń przeznaczone są zazwyczaj do jednokrotnego użytku. Jednorazowe palety nie są obłożone takimi wymogami produkcyjnymi, dlatego też są po prostu mniej wytrzymałe. Sprawdzą się jednak na przykład w sklepie do rozmieszczania towaru. Wiele osób też decyduje się na zakup takich palet do produkcji mebli, bo są one po prostu tańsze od palet EURO a dają bardzo podobny efekt wizualny. Kupując palety bezpośrednio od producenta, zawsze sprawdzajmy, czy posiada on niezbędną licencję – tylko to da nam gwarancję, że nasze palety będą w stanie udźwignąć nawet bardzo ciężki ładunek i dopasują się do każdego magazynu w Europie.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz