Artykuł sponsorowany

Jak rozróżniać popularne rodzaje sushi?

Jak rozróżniać popularne rodzaje sushi?
Przekraczasz próg japońskiej restauracji, siadasz przy stoliku, otrzymujesz od kelnera menu i… nie wiesz co wybrać? Wielu początkujących sushimaniaków miało ten sam problem, nie martw się! Jeśli nie chcesz wypytywać kelnera o wszystkie nieznane Ci nazwy – naucz się rozpoznawać poszczególne rodzaje sushi. Jakie rolki sushi znajdziesz w japońskiej restauracji?

Najpopularniejsze rodzaje sushi

Niektóre nazwy są do siebie podobne, lecz prawdopodobnie już po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie rozróżnić najpopularniejsze rodzaje sushi. Najważniejsze z nich to:

  • Hosomaki – najmniejsze rolki, złożone z jednego dodatku i odrobiny ryżu, owinięte wodorostami.
  • Futomaki – nieco bardziej bogata wersja, oprócz ryżu i wodorostów zawiera przynajmniej 4 różne dodatki.
  • Uramaki – odwrócone rolki, ryż znajduje się na zewnątrz a wodorosty z dodatkami w środku.
  • Date – zamiast wodorostem, rolka jest owijana omletem.
  • Gunkan – ryż i wodorosty układają się w formie łódeczki, do której zwykle nakłada się odrobinę tatara z ryby lub kawioru.
  • Tempura/panko – rolka z dodatkami smażonymi w panierce na głębokim oleju lub w całości pokryta tempurą i usmażona.
  • Temaki – rożki z prasowanego nori z dodatkami.
  • Kaburamaki – uramaki z dodatkowym obłożeniem w postaci plastra ryby lub warzywa.
  • Oyakomaki – kulki ryżu z nadzieniem (np. ikrą lub jajkiem) owinięte surową rybą.
  • Nigiri – porcja ryżu z umieszczonym na powierzchni kawałkiem ryby lub owocami morza.

Jeśli zastanawiasz się, które rolki są najsmaczniejsze, nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu przygotowania oraz indywidualnych skalników. Jeśli zależy Ci na pysznym i świeżym sushi, skorzystaj z usług profesjonalnej japońskiej restauracji np. Mijuba Sushi, która mieści się w Katowicach.

Czym jest sashimi?

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z japońską kuchnią, bardzo często mylą określenia sushi i sashimi. Sashimi to zupełnie inna potrawa, która bardzo często wchodzi w skład zestawów sushi lub bento (japoński lunch). Sashimi to kawałki surowego mięsa podawane bez dodatków w postaci warzyw i ryżu. Zwykle są to owoce morza lub ryba, czasami również wołowina i konina. Sashimi można zjadać bez przypraw lub po uprzednim dodaniu odrobiny klasycznych japońskich dodatków – sosu sojowego i wasabi.

Będąc w japońskiej restauracji, warto spróbować kilku tradycyjnych potraw. Nie tylko sushi i sashimi, ale również aromatycznych zup np. delikatnej miso lub pikantnego ramenu, który przez turystów jest uznawany za kultowy już przysmak.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz