Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać zużyte opony?

Jak rozpoznać zużyte opony?

Większość elementów samochodu ulega zużyciu – jedne wolniej, inne szybciej. Na niektóre zwracamy szczególną uwagę, wiedząc, jak istotne są dla naszego bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz kosztów eksploatacyjnych. Zdecydowanie należą do nich opony – jedyne punkty bezpośredniego styku pojazdu z nawierzchnią. Wiemy, jak są ważne, ale niestety zdarza się nam je zaniedbywać, odkładając na później czas ich wymiany na nowe. Kiedy należy się na to zdecydować?

Zużycie bieżnika opony a przepisy

Przepisy obowiązujące w prawie europejskim narzucają na nas konieczność jazdy samochodem, którego opony mają bieżnik o głębokości przynajmniej szesnastu milimetrów. Różni producenci w różny sposób ułatwiają nam sprawdzane bieżnika – dla przykładu, wskaźniki zużycia bieżnika w oponach Michelin oznaczone są zwykle maskotką producenta. Jeśli zobaczymy, że powierzchnia gumy bieżnika znajduje się na takim samym poziomie, co wskaźnik, to oznacza, że jego głębokość zbliża się do granicy dopuszczalności lub nawet już ją przekroczyła. Najlepiej jest więc wymienić opony zanim do tego dojdzie. Kontynuowanie jazdy na oponach ze zużytym bieżnikiem może znacząco pogorszyć parametry jazdy, będzie przy tym groźne dla naszego życia i zdrowia. Używanie opon ze zużytym bieżnikiem jest ponadto wykroczeniem, za które możemy zapłacić mandat. Jeśli ustalenie poziomu bieżnika jest trudne lub wiemy już, że nadszedł czas wymiany opon, musimy znaleźć dobry warsztat wyspecjalizowany w wulkanizacji – taki jak Good-Serwis z  Łososiny Dolnej, w którego usługach znajdziemy fachową pomoc związaną z oponami – ich wymianą, naprawą czy kupnem. Co ciekawe, firma rozszerzyła swoją działalność także o serwis kosiarek i sprzętu ogrodowego, który warto zabrać ze sobą przy okazji wymiany ogumienia w aucie.

Inne oznaki zużytego ogumienia samochodowego

Stare opony, podobnie jak te ze zużytym bieżnikiem, również nie będą nadawać się do jazdy. Trudno jest jednak określić, jakie ogumienie można uznać za stare, ponieważ nie ma tutaj znaczenia na przykład data jego wyprodukowania. Opony ulegają starzeniu niezależnie od tego, czy są używane czy nie i wpływa na to bardzo wiele czynników – styl jazdy, ciśnienie, obciążenie, przechowywanie czy konserwacja. Sprawdzanie opon pod kątem zmian starzeniowych jest więc niezwykle istotne – najlepiej poddawać je rzetelnej kontroli w warsztacie wulkanizacyjnym przynajmniej raz na rok. Tylko to pozwoli ustrzec się ich większego uszkodzenia – a tym samym groźnego wypadku – w trakcie jazdy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz