Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Better Life Centre

Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Better Life Centre

Zaburzenia lękowe, nazywane także nerwicą lękową, to dolegliwości , które w znaczący sposób mogą utrudnić życie osobiste i zawodowe. Właśnie dlatego warto mieć na uwadze stan swój i swoich bliskich, by w razie potrzeby móc w stanie zareagować. Na zaburzenia lękowe składa się kilka różnych objawów, które przy odpowiednio długim występowaniu mogą jednoznacznie wskazywać na nerwicę lękową.

Dostrzegasz objawy zaburzeń lękowych – reaguj!

Zanim przejdziemy do analizy samych objawów nerwicy lękowej, warto najpierw dowiedzieć się, w jakich momentach powinno się coś z nimi robić. Jeśli poniżej wypisane objawy utrzymują się przez co najmniej miesiąc, zaleca się konsultację ze specjalistą. Długo utrzymujące się stany lękowe mogą być bardzo niebezpieczne.

Ważne jest tutaj to, żeby nie próbować walczyć z tym samemu, a udać się do profesjonalistów, którzy będą wiedzieli, jak sobie poradzić z problemem. Dlatego właśnie tak ważna jest terapia w poradni psychologicznej. Jednym z miejsc, które oferuje terapię dla osób borykających się z zaburzeniami lękowymi jest Better Life Centre znajdujące się w Katowicach. Jego właścicielka, mgr Edyta Filec, specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej skierowanej do osób dorosłych cierpiących na zaburzenia nastroju (wspomniane zaburzenia lękowe oraz depresję, chorobę afektywną dwubiegunową i zaburzenia psychosomatyczne). Dodatkowo prowadzi treningi umiejętności interpersonalnych, asertywności, uważności oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Lęk – podstawowy objaw zaburzeń lękowych

Nietrudno jest się domyślić, że lęk pojawi się na liście objawów tego rodzaju dolegliwości. Nie jest to jednak lęk, który pojawia się raz na jakiś czas w sytuacjach stresowych, a lęk neurotyczny, który znacznie różni się czasem trwania i nasileniem. Lęk można podzielić na:

  • ciągły – towarzyszy choremu przez cały czas i jest stanem pewnego rodzaju napięcia,

  • napadowy – trwający od kilku minut do nawet kilku dni; jest związany z zaburzeniami oddychania czy przyspieszonym biciem serca,

  • zlokalizowany – charakteryzujący się tym, że skoncentrowany jest na danej sytuacji czy przedmiocie albo myśli.

W zaburzeniach lękowych najczęściej co najmniej 2 rodzaje lęków pojawiają się regularnie minimum przez miesiąc.

Wegetatywne objawy zaburzeń lękowych

Kolejne objawy dotyczą podstawowych procesów fizjologicznych naszego organizmu, a raczej zaburzenia ich w wyniku pojawienia się nerwicy lękowej. Wyróżnia się:

  • zaburzenia snu – mogą to być trudności z zasypianiem, wybudzanie się w środku nocy czy budzenie się z poczuciem lęku,

  • zaburzenia łaknienia – znacznie zmniejszenie lub zwiększenie apetytu,

  • zaburzenia życia seksualnego – jego nadmiar lub niedomiar,

  • ból głowy lub mięśni.

Egocentryzm i błędne koło – czyli jak rozpoznać nerwicę lękową

Bardzo często osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi bardzo skupiają się na sobie i własnych problemach. Większość wypowiedzi ludzi w takim stanie skupia się na jego cierpieniu i lęku, ponieważ nie są w stanie o niczym innym myśleć.

Znaczące jest także to, że przez to pojawia się mechanizm „błędnego koła”, który łączy wszystkie objawy i pogłębia je coraz bardziej. Im bardziej się człowiek lęka, tym bardzie pogłębiają się objawy wegetatywne, natrętne myśli, a im bardziej one się nasilają, tym bardziej się człowiek boi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz