Jak rozpoznać i leczyć cukrzycę u psa?

Jak rozpoznać i leczyć cukrzycę u psa?

Cukrzyca nie jest groźna dla życia czworonoga, jednak nieleczona może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie leczenie i dieta psa z cukrzycą. Zminimalizuje ona objawy choroby i wpłynie na poprawę jakości życia zwierzaka, który zostanie przy nas jeszcze kilka lat. Jak rozpoznać cukrzycę i które psy są na nią najbardziej narażone? Sprawdź i zadbaj o swojego pupila.

Jakie psy są szczególnie narażone na cukrzycę?

Na cukrzycę najczęściej chorują sznaucery miniaturowe, pudle, owczarki nizinne, samojedy oraz teriery i jamniki. Szczególnie narażone na wystąpienie choroby są osobniki pomiędzy 6 a 8 rokiem życia, borykające się z problemem otyłości. Cukrzyca u psa często występuje również u samic, dlatego jeśli jesteś właścicielem suczki, powinieneś szczególnie zadbać o jej zdrowie.

Jak rozpoznać objawy choroby?

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest nadmierne pragnienie u psa i częste oddawanie moczu. Zmartwić powinien nas również zwiększony apetyt czworonoga, który, mimo przyjmowania dużej ilości pokarmów, chudnie. Dzieje się tak dlatego, że chory organizm nie jest w stanie przyswoić potrzebnych składników odżywczych. Cierpiący na cukrzycę pies jest również osłabiony, a także - w przypadku późnego stadia choroby - skrajnie odwodniony. Bardzo często dochodzi u niego również do rozwoju zaćmy - zmętnienie soczewki i oślepnięcie zwierzaka może wystąpić nawet w kilka dni. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza.

Jak przebiega leczenie cukrzycy u psa?

Przed podjęciem leczenia wykonuje się badania mające na celu rozpoznanie choroby - morfologię kwi oraz badanie moczu. Jeśli we krwi lub moczu zwierzęcia stwierdzono podniesiony poziom glukozy oraz wysokie próby wątrobowe AspAT i ALT, najprawdopodobniej pies cierpi na cukrzycę. Podstawą do rozpoznania choroby jest także wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. 

Leczenie cukrzycy u psa sprowadza się do kontrolowania objawów choroby tak, aby poziom glukozy we krwi był względnie stały. Pierwszym etapem terapii jest podanie insuliny. Jej rodzaj oraz postępowanie lekarskie zależy od stanu zwierzęcia. Psom, które dobrze się czują, insulina podawana jest w formie zastrzyków podskórnych – najpierw przez weterynarza a następnie przez przeszkolonego właściciela psa. Jeśli zwierzę jest w złym stanie, np. ma bardzo ciężką hiperglikemię, jego leczenie rozpoczyna się od stabilizacji stanu ogólnego, a insulinę podaje się dożylnie. Insulina dla psa podawana jest podskórnie dopiero, gdy zwierzę jest w stanie samodzielnie przyjmować pokarmy. Powinno się ją aplikować 2 razy dziennie. Dawkę koryguje się co 5-7 dni aż do uzyskania optymalnych efektów leczenia. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, dlatego ważne jest, by lekarz naszego pupila był jak najlepszy. Jeśli mieszkasz nad morzem, możesz skorzystać z usług weterynarza w Gdańsku Oliwie.

Dieta psa z cukrzycą

Jednym z najważniejszych aspektów leczenia jest dieta cukrzycowa dla psa. Często decyduje ona o powodzeniu całej terapii. Pokarm przyjmowany przez chorego powinien zawierać dużo nasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka. Wskazane są również przeciwutleniacze – witamina E, A i C oraz tauryna i luteina.

Pokarm dla psów z cukrzycą powinien mieć stały skład tak, by móc ustalić dokładne dawki insuliny, dlatego nie zaleca się stosowania domowego jedzenia. Nie są polecane także karmy półmokre, ponieważ mają one więcej cukrów prostych. Psu z cukrzycą najlepiej podawać pokarm suchy i puszkowy. Wahaniom glukozy we krwi zapobiegnie zwiększenie częstotliwości podawania posiłków i podawanie jedzenia bezpośrednio przed iniekcją insuliny.

Zwierzę chore na cukrzycę powinno mieć zapewnioną również stałą aktywność fizyczną. Musisz kontrolować także wszystkie podejrzane objawy i zmiany w jego zachowaniu. Aby twój pupil był z tobą jeszcze długie lata, pamiętaj o obserwacji jego stanu zdrowia i regularnych wizytach u weterynarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz