Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać elementy wykonane z azbestu i czy można je samodzielnie usunąć?

Jak rozpoznać elementy wykonane z azbestu i czy można je samodzielnie usunąć?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest azbest i dlaczego jest taki szkodliwy. Nierzadko mylony jest on bądź używany naprzemiennie z terminem eternit, a są to dwa odrębne pojęcia. Azbest jest bowiem rodzajem zbrojenia rozproszonego, wykonanego z mikroskopijnych włókien krzemianowych, którego celem jest wzmocnienie elementów cementowych, które w innym wypadku szybko uległyby wykruszeniu. Eternitem nazywamy natomiast materiał budowlany składający się z cementu oraz właśnie azbestu. Eternit jest więc gotowym materiałem budowlanym, a azbest jedynie jego składnikiem.

Na czym polega szkodliwość azbestu?

O szkodliwości azbestu dla ludzkiego organizmu opowiedział nam jeden z pracowników hurtowni budowlanej Piotr:

Azbest wykorzystywany był kiedyś w produkcji elementów budowlanych. Składa się z mikroskopijnych wręcz włókien, których grubość jest cztery razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa, a jego zawartość w elementach budowlanych nie przekracza 13%. Podczas czynności takich jak czyszczenie, mycie lub cięcie eternitu w powietrzu rozpylają się drobinki azbestu, który wędruje drogą oddechową do naszych płuc, zostaje w pęcherzykach i powoduje z czasem takie schorzenia, jak zapalenie płuc, a nawet rak. Bezpośrednio po wystawieniu na drobinki azbestu spodziewać się można natomiast duszności i kaszlu, czyli symptomów tak zwanej azbestozy.

Czym charakteryzują się elementy wykonane z eternitu i jak bezpiecznie je usunąć?

Azbestu szukać trzeba przede wszystkim we wszelkich elementach betonowych, zwłaszcza tych, których w dzisiejszych czasach się z niego nie wykonuje. Mogą to więc być systemy orynnowań, dachówki faliste wykonane z szorstkiego, szarego materiału, czy też teksturowane ściany i sufity z różnymi wzorami. Podczas oględzin wypatrywać trzeba wystających z cementu kawałków białego włókna, jednak w wielu przypadkach bez pomocy specjalistów kierować się można jedynie wiekiem obiektu.

Usuwanie azbestu wymaga niestety pomocy wykwalifikowanych, przeszkolonych specjalistów. Oprócz odpowiednio dobranego sprzętu do ochrony osobistej, który zapobiega przedostaniu się drobinek azbestu do układu oddechowego oraz do kontaktu ze skórą lub oczami, dysponują oni także zatwierdzonym programem gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Bez tych wszystkich czynników i zgody ze strony gminy nie możemy więc prawnie usunąć z posesji elementów z azbestem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz