Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i dlaczego jest niebezpieczny?

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i dlaczego jest niebezpieczny?

Latem musimy uważać nie tylko na kleszcze. Na łąkach, przy drogach czy w lasach możemy spotkać wyjątkowo niebezpieczną roślinę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat barszczu Sosnowskiego. Sprawdź, czy jest się czego obawiać, jak rozpoznać ten groźny chwast i jakie są niepokojące objawy poparzenia. Dowiedz się, jak leczyć oparzenia barszczem Sosnowskiego i jak walczyć z tą byliną o silnych właściwościach toksycznych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to wyjątkowo niebezpieczna roślina, która w kontakcie ze skórą powoduje oparzenia, a nawet może doprowadzić do śmierci. Chwast został sprowadzony do naszego kraju w latach 50. XX wieku. Ciekawostką jest, że początkowo uprawiano go w celu produkcji paszy dla bydła.

Czy jest się czego obawiać?

Największe zagrożenie stwarzają rośliny kwitnące od czerwca do końca lipca, w dodatku upalna pogoda potęguje ich toksyczne działanie. Wtedy nie tylko bezpośredni kontakt jest niebezpieczny, ale także przebywanie w pobliżu samej rośliny. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia i życia są furanokumaryny, które w kontakcie ze skórą i pod wypływem działania światła słonecznego prowadzą do groźnych poparzeń. Dermatolodzy wskazują również na działanie rakotwórcze tych związków.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest często mylony z innymi podobnymi roślinami. Najbardziej charakterystyczną cechą chwastu jest wielkość – łodygi osiągają od 2 do nawet 4 metrów wysokości. Roślinę charakteryzuje zielona i bruzdowata łodyga, która pokryta jest fioletowymi plamkami. Poza tym chwast ma sporych rozmiarów liście w kolorze żywej zieleni oraz białe lub lekko różowe kwiaty tworzące duże i gęste baldachy.

Zobacz, jak wygląda barszcz Sosnowskiego:

barszcz Sosnowskiego

Co jest podobne do barszczu Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest mylony z barszczem zwyczajnym. Czym się różnią?

Barszcz zwyczajny:

  • jest drobniejszy, osiąga maksymalnie do 1,5 m,

  • ma mniejsze kwiatostany i ciemnozielone liście,

  • kwitnie później, czyli w lipcu i sierpniu,

  • ma zieloną łodygę, ale bez fioletowych plamek.

barszcz zwyczajny

Barszcz Sosnowskiego jest podobny też do arcydzięgla litwora. Jak je odróżnić?

Arcydzięgiel litwor:

  • ma kuliste zielonożółte lub zielonobiałe kwiatostany,

  • zazwyczaj kwitnie trochę wcześniej, już od drugiej połowy maja,

  • ma ciemnozielone pierzaste i jajowate liście,

  • jego łodyga jest gładka, bez plamek.

arcydzięgiel litwor

Gdzie można spotkać barszcz Sosnowskiego?

Roślina ta jest wyjątkowo szybko rozprzestrzeniającym się chwastem. Barszcz Sosnowskiego w Polsce rośnie na łąkach lub w pobliżu dróg, rzek i jezior, ale można spotkać go też w parkach. Najliczniej występuje we wschodniej i środkowej Polsce, szczególnie na Mazowszu.

Jakie są objawy oparzenia?

Najczęstsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego:

  • czerwone pęcherze na skórze,

  • trudności z oddychaniem,

  • mdłości, wymioty,

  • zawroty i bóle głowy,

  • zapalenie spojówek.

Poparzenie nie jest od razu widoczne, a pierwsze objawy mogą pojawić się nawet do 48 godzin od kontaktu z chwastem i nasłonecznienia poparzonego miejsca, co jest szczególnie niebezpieczne, bo wiele osób może początkowo zlekceważyć zagrożenie. Szczególnie narażone są osoby o wrażliwej skórze, cierpiące na alergię oraz dzieci. Warto zaznaczyć, że na siłę reakcji mają wpływ też takie czynniki, jak słońce, upał, wilgotność powietrza oraz pot.

Po tygodniu od poparzenia barszczem Sosnowskiego skóra ciemnieje i jest wrażliwa na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. W skrajnych przypadkach w wyniku poparzenia może dojść do amputacji, a nawet śmierci u osób o osłabionej odporności.

Jak leczyć oparzenia?

Przede wszystkim jak najszybciej postaraj się przemyć poparzone miejsca wodą z mydłem i niezwłocznie zadzwoń na pogotowie. Przez dwie doby od kontaktu z rośliną nie wystawiaj skóry na słońce, którego promienie mogą spotęgować stan zapalny i blizny. W leczeniu stosuj maści przyspieszające gojenie, ale pamiętaj, że najważniejsza jest kontrola lekarza.

Jak walczyć z barszczem Sosnowskiego?

Pozbycie się rośliny jest trudne i może potrwać nawet kilka lat. Z chwastem najlepiej rozpocząć walkę wiosną przed okresem kwitnienia lub późnym latem i jesienią. Można zastosować metodą chemiczną z użyciem herbicydów lub mechaniczną. Wszystkie osoby, które zdecydują się na zwalczanie barszczu, muszą mieć ubranie ochronne i być świadome toksyczności chwastu.

Przeczytaj, jak leczyć oparzenia słoneczne.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz