Materiał Partnera

Jak rozpoznać awarię układu hamulcowego?

Jak rozpoznać awarię układu hamulcowego?

Za nasze bezpieczeństwo na drodze w znaczącej mierze odpowiada układ hamulcowy, który zawsze powinien być całkowicie sprawny. Zdarza się jednak, że kierowcy bagatelizują pewne symptomy jego nieprawidłowego działania i odkładają naprawę w czasie, jest to jednak błąd, który można przepłacić zdrowiem i życiem nie tylko swoim, ale także innych użytkowników ruchu drogowego. Po czym możemy rozpoznać, że układ hamulcowy w samochodzie uległ awarii?

Świecąca się kontrolka ABS

W nowoczesnych samochodach o problemach z układem hamulcowym może informować kontrolka ABS widoczna na tablicy rozdzielczej. Sam system ABS pomaga kierowcy podczas hamowania, co ma szczególnie duże znaczenie na śliskiej nawierzchni, dlatego awarii nie wolno bagatelizować. Przyczyną problemów jest najczęściej kłopot z czujnikami mierzącymi prędkości obrotowe kół ulokowanymi na piastach, które przez to narażone na niszczące działanie wysokich temperatur czy soli drogowej. Niesprawny ABS to dla kierowcy przyzwyczajonego do jazdy z tym systemem zdecydowanie większe ryzyko wpadnięcia w niekontrolowany poślizg, który może okazać się katastrofalny w skutkach.

Wibracje, hałasy oraz „bicie” przy wciskaniu pedału hamulca

Tego typu objawy są odczuwalne niemal natychmiastowo i najczęściej są objawem nadmiernego zużycia klocków bądź tarcz hamulcowych. Na ich eksploatację ogromny wpływ ma styl jazdy kierowcy oraz warunki eksploatacji pojazdu. Szczególnie duże znaczenie ma pierwszy element, czyli nieprawidłowa technika prowadzenia, np. na drogach górskich, gdy kierowca zamiast hamowania silnikiem, stale trzyma nogę na hamulcu. Doprowadza to do zwiększenia temperatury podzespołów układu, które tym samym ulegają bardzo szybkiemu niszczeniu. Żadnego z powyższych objawów nie można bagatelizować, gdyż wspomniane „bicie” w trakcie hamowania, potencjalnie może doprowadzić nawet do rozsypania się tarczy hamulcowej.

„Miękki” pedał hamulca

 W układzie hamulcowym znajduje się higroskopijny płyn wchłaniający z otoczenia wodę, co skutkuje pogorszeniem jego właściwości, a tym samym, całego układu. Wówczas kierowca może odczuwać określaną potocznie miękkość hamulca, co jest niebezpiecznym zjawiskiem, gdyż sprawia, że skuteczność zatrzymywania pojazdu może spaść nawet do zera.

W przypadku awarii układu hamulcowego części zamienne możemy zakupić w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych takich jak Roda, który działa na terenie woj. łódzkiego, gdzie specjaliści w zakresie mechaniki doradzają klientom najlepsze rozwiązania w danej kategorii cenowej. Sklep specjalizuje się w częściach do starych samochodów i motocykli takich jak: Fiat 126p, FSO, Polonez, Żuk , Nysa Simson, Jawka, MZ, Komar, Romet oraz Motorynka..

Opracowanie:
Ozorków, Listopadowa 20
tel. 663 581 011
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz