Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Alergie to plaga XXI wieku. Problem ten dotyczy w równy stopniu dorosłych, jak i dzieci. Już u najmłodszych z nich można dostrzec pierwsze niepokojące objawy sugerujące pojawienie się reakcji alergicznych. Szybka interwencja specjalistów może jednak znacznie poprawić komfort życia maluchów. Na co zwracać szczególną uwagę? Jakie są objawy alergii u dzieci?

Alergia – co to takiego?

Przyczyną alergii jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, zwanego także immunologicznym. Układ taki u małego alergika będzie nadwrażliwy na czynnik, który dla zdecydowanej większości ludzi nie jest niczym groźnym. Różne substancje, na przykład pokarmy, są przez niego postrzegane jako zagrożenie dla organizmu. Wtedy też dochodzi do pojawiania się stanów zapalnych, a następnie do reakcji alergicznych. W krwi dzieci cierpiących na alergię znajduje się zwiększona ilość przeciwciał.

Przyczyn alergii może być kilka. Odpowiadają za nie infekcje, które przebyło dziecko, jak też warunki środowiskowe i bytowe. Nie bez znaczenia pozostają także uwarunkowania genetyczne – jeżeli rodzic jest alergikiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie nim również jego dziecko.

Do najczęstszych alergenów należą te pokarmowe oraz wziewne. Pierwsze to zwykle mleko, jajka, niektóre owoce czy orzechy ziemne. Natomiast do drugiej grupy należą roztocza, pyłki drzew, kwiatów, traw, pleśń oraz sierść i mocz domowych zwierząt. Dzieci mogą być też uczulone na ukąszenie owada czy leki, w tym antybiotyki.

Alergia u dzieci – jak ją rozpoznać?

Podstawą do zidentyfikowania alergii u dziecka jest jego bardzo uważna obserwacja oraz wykonanie testów alergicznych. Należy zwracać szczególną uwagę, jakie pokarmy wywołują niepożądaną reakcję. Trzeba także bacznie przyglądać się dziecku podczas spacerów czy w czasie zabaw ze zwierzętami.

O alergii może świadczyć chroniczny katar. Zazwyczaj ma on wodnistą konsystencję. Towarzyszy mu zatkany nos oraz kichanie. Alergicy często doświadczają pieczenia, łzawienia oczu i uczucia ucisku w gardle.

Reakcje alergiczne mogą być mylone z objawami zatrucia pokarmowego. Po zjedzeniu pewnej grupy pokarmów dziecko może dostać skurczów brzucha, wymiotów, nudności, biegunki.

„Jeżeli określone, uporczywe symptomy pojawiają się po zjedzeniu konkretnych produktów lub zaczynają być chroniczne, należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą. Podejrzewając alergię, na pewno zleci on wykonanie odpowiednich testów” – mówi specjalista z Laboratorium Analiz Medycznych E.Biront.

Rozpoznanie alergii może znacząco poprawić komfort życia dziecka. Eliminuje też to ryzyko wywołania wstrząsu anafilaktycznego, czyli bardzo ciężkiej, zagrażającej życiu reakcji alergicznej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz