Materiał Partnera

Jak radzić sobie z nietolerancją pokarmową?

Jak radzić sobie z nietolerancją pokarmową?

Nietolerancja pokarmowa jest problemem, który dotyka coraz większą grupę osób. Jedną z przyczyn jest coraz większe zubożenie nowoczesnej diety. Powodem może też być rosnący stopień przetworzenia żywności. Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób sobie z nim radzić. Oto kilka wskazówek, dzięki którym nietolerancja pokarmowa nie będzie aż tak dotkliwie wpływała na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Choć wiele osób utożsamia ją z alergią – nietolerancja pokarmowa objawia się w inny sposób. „Często określa się ją jako alergię opóźnioną, ponieważ jej objawy pojawiają się nie tuż po spożyciu określonego składnika, ale po upływie kilku, a nawet kilkudziesięciu godzin. To dlatego, że nietolerancja pokarmowa jest reakcją ze strony układu trawiennego, a nie immunologicznego.” – wyjaśnia ekspert z Poradni Dietetyki i Medycyny Promedicum.
W efekcie wystąpienia nietolerancji pokarmowej wzrasta poziom antygenu IgG we krwi, ale nie wzrasta poziom histaminy (antygen IgE). Właśnie dlatego osoby, które zmagają się z nieprzyjemnymi objawami po spożyciu konkretnego jedzenia, mogą być negatywnie zdiagnozowane w kierunku alergii.

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?

Objawy nietolerancji pokarmowej mogą być bardzo różnorodne, a zarazem powiązane z nasileniem symptomów innych schorzeń, np.  zespołu jelita nadwrażliwego czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Do typowych symptomów należą:

  • problemy z trawieniem,
  • bóle głowy,
  • bóle stawów,
  • uczucie zmęczenia,
  • problemy dermatologiczne,
  • astma,
  • wahania nastroju.

Co wywołuje nietolerancję?

Zdecydowana większość przypadków nietolerancji pokarmowej dotyczy problemów z przyswajaniem laktozy (a co za tym idzie – mleka i jego przetworów) lub pszenicy. To jednak nie wszystkie składniki pokarmowe, które mogą wywoływać niepożądane reakcje. Dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka w kierunku wykrycia produktu, który nie jest tolerowany przez organizm pacjenta. Przydatne są w tym badania laboratoryjne krwi w kierunku wykrycia przeciwciał IgG. Na tej podstawie można określić, czy pacjent rzeczywiście cierpi na nietolerancję pokarmową oraz co ją wywołuje.

Jak radzić sobie z tym problemem?

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie objawów, jakie wywołuje nietolerancja pokarmowa, jest zmiana diety. Chodzi o wykluczenie składników zawierających czynnik, który szkodliwie wpływa na organizm. Plan dietetyczny najlepiej skonsultować z ekspertem – tak, aby mieć pewność, że nowy jadłospis jest odpowiednio zbilansowany i dostarcza wszystkich niezbędnych składników.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz