Artykuł sponsorowany

Jak puzzle i układanki wpływają na rozwój dziecka?

Jak puzzle i układanki wpływają na rozwój dziecka?

Pierwsze puzzle powstały w drugiej połowie XVIII wieku jako pomoc dydaktyczna – miały ułatwić dzieciom naukę geografii i poznanie mapy świata. Ten pomysł okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Do dzisiaj różnego rodzaju układanki uczą i bawią, wspierając rozwój dzieci już od najmłodszych lat. Dlaczego warto podsuwać dzieciom puzzle i układać je razem z nimi? Sprawdzamy.

Jakie korzyści przynosi dzieciom układanie puzzli? 

Układanie puzzli to doskonały sposób na spędzenie deszczowego popołudnia czy długich zimowych wieczorów. Pozwalają dzieciom wyciszyć się po całym dniu, a przy okazji wciągającej zabawy umożliwiają ćwiczenie wielu różnych umiejętności, m.in.:

  • skupienia uwagi;
  • spostrzegawczości i pamięci wzrokowej;
  • logicznego myślenia;
  • wyobraźni przestrzennej;
  • koordynacji wzrokowo-ruchowej;
  • motoryki małej.

Puzzle dla dzieci są przy tym świetnym sposobem na odstresowanie się, a ich układanie przynosi mnóstwo satysfakcji – potwierdzi to każdy, kto choć raz ułożył cały fragment nieba czy trawnika! Wyszukiwanie i dopasowywanie do siebie małych elementów uczy przy tym cierpliwości i wytrwałości, buduje pewność siebie i stymuluje do pracy obie półkule mózgu.

Czy puzzle są zabawką edukacyjną? 

Jak już wiemy, puzzle powstały jako pomoc dydaktyczna dla uczniów i świetnie sprawdziły się w tej roli. Dzisiaj również pomagają przedszkolakom i dzieciom w wieku szkolnym poznawać litery i cyfry, kształty, kolory, mapy Polski i świata, a nawet kosmos, anatomię człowieka, wydarzenia historyczne czy dzieła sztuki.

Wśród wielu zestawów dostępnych w sprzedaży, m.in. w sklepie internetowym z prezentami dla dzieci Gift4kid, z łatwością można wybrać puzzle odpowiadające zainteresowaniom każdego dziecka oraz takie, które pomogą mu w przyjemny sposób utrwalić wiedzę zdobytą w szkole albo zaciekawią, skłaniając do rozwijania wyobraźni i twórczego myślenia.

Kiedy kupić maluchowi pierwsze puzzle? 

Pierwsze puzzle można kupić już niemowlęciu – dla takich maluchów warto wybrać duże i miękkie układanki piankowe lub trwałe puzzle drewniane. Dwulatki zwykle potrafią już ułożyć proste kilkuelementowe puzzle przedstawiające zwierzęta, rośliny czy zabawki. Im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowane i złożone z coraz mniejszych elementów mogą być układanki – warto sugerować się nie tylko oznaczeniem wieku na pudełku, ale również faktycznymi umiejętnościami dziecka, by dobrać idealny zestaw. Zbyt trudne puzzle mogą bowiem skutecznie zniechęcić i powodować frustrację, a za łatwe nie będą dla malucha wyzwaniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz