Materiał Partnera

Jak przywrócić świetność posadzkom marmurowym?

Jak przywrócić świetność posadzkom marmurowym?

Posadzki kamienne już od czasów antycznych zdobiły wnętrza wielu budowli. Szczególnym uznaniem cieszyły się powierzchnie marmurowe, które do dziś utożsamiamy z szykiem i elegancją. Dzięki nienagannemu wyglądowi, tego typu rozwiązania odnajdujemy głównie w biurowcach, obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznej. Tam, ze względu na intensywną eksploatację, posadzki tracą jednak swoje walory estetyczne. Na szczęście istnieją sposoby na przywrócenie im dawnego blasku.

Dlaczego marmur matowieje?

Nie da się ukryć, że posadzki marmurowe prezentują się niezwykle efektownie. Niestety, tak jak inne kamienne podłogi, również i one są narażone na mechaniczne zużycie powierzchni. Przyczyn uszkodzeń może być wiele. Najczęściej jednak zmatowienie intensywnie eksploatowanej posadzki wynika z działania kwarcu pochodzącego z przynoszonego do budynku piasku. Nic w tym jednak dziwnego, gdyż jest on jednym z najtwardszych minerałów w przyrodzie, przez co jego obecność prędzej czy później odciśnie swoje piętno w postaci wyraźnych zarysowań.  Marmur ze względu na swe właściwości jest też podatny na działanie substancji chemicznych. Jego chłonna struktura absorbująca ciecze sprawia, że w przypadku wylania kwasu natychmiast należy podjąć stosowną interwencję. Warto jednak pamiętać, aby do jego czyszczenia stosować wyłącznie neutralne środki myjące, unikając silnych detergentów. Nie sposób pominąć faktu, że marmur matowieje również na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Jego czyszczenie wymaga dokładnego usunięcia kurzu oraz innych drobnych zanieczyszczeń, które przy myciu z łatwością porysują podłogę. W tej kwestii liczy się ponadto poprawny dobór narzędzi. Problemy z posadzką zredukujemy, używając szczotki  z miękkim włosiem, odkurzaczy z nierysującą końcówką czy mopów wykonanych z bawełny, akrylu bądź mikrofazy.

Kto może pomóc w przywróceniu blasku marmurowi?

Chcąc odświeżyć wygląd marmuru, należy przeprowadzić proces szlifowania, proponowany przez specjalistyczne zakłady, takie jak Tanaj PUH Bogdan Jasiński. Powyższe przedsiębiorstwo od lat gwarantuje wysoki poziom usług w zakresie profesjonalnego usuwania zanieczyszczeń, realizując zlecenia zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Oprócz szlifowania posadzek kamiennych oferta firmy obejmuje między innymi pranie wykładzin dywanowych, czyszczenie tapicerki meblowej,  gruntowne sprzątanie hal magazynowych, a także sprzedaż fachowych środków czyszczących.

Szlifowanie marmuru w pigułce

Szlifowanie marmuru to niedrogi sposób na przywrócenie pierwotnego blasku marmuru oraz jego funkcjonalności. Proces przeprowadza się w stosunku do niezniszczonych powierzchni, które wymagają likwidacji nierówności i powstałych na przestrzeni czasu zarysowań. Technika ta  sprawdza się również w usuwaniu plam czy przebarwień docierających do struktury materiału. Skuteczność działań zapewnia wykorzystanie maszyn jednotarczowych (szorowarki, polerki) wyposażonych w diamentowe pady. Dla optymalnych rezultatów stosuje się kilkustopniową skalę gradacji narzędzi, co skutkuje osiągnięciem pożądanego poziomu połysku. Mechaniczne wygładzanie odbywa się na mokro, bez udziału środków chemicznych, dzięki czemu renowacja jest całkowicie bezpieczna dla powierzchni i nie prowadzi do zakurzenia pomieszczeń. Między poszczególnymi etapami renowacji nie obędzie się bez zbierania tzw. mleczka stanowiącego mieszaninę wody z cząsteczkami zeszlifowanego marmuru. Dlatego też za każdym razem przed wykorzystaniem pada o wyższej gradacji podłogę należy dokładnie osuszyć. W końcowej fazie operacji następuje polerowanie na sucho, nadające powierzchni oczekiwane walory użytkowe. Przywrócenie gładkości struktury kamienia znacznie zmniejsza jego podatność na zabrudzenia, sprzyjając utrzymaniu marmuru w czystości.

Opracowanie:
Koszalin, Morska 51
tel. 94 345 45 18
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz