Materiał Partnera

Jak przystosować samochód dostawczy do transportu towarów?

Jak przystosować samochód dostawczy do transportu towarów?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, która wiąże się z koniecznością przewozu określonych towarów, wymaga wykorzystania odpowiedniego środka transportu. Specjalistycznych pojazdów potrzebują też często firmy przewozowe, które otrzymują niestandardowe zlecenia. Jak można przystosować dostawczaka do przewozu specyficznych towarów?

Zabudowa kontenerowa pojazdu

Jednym z podstawowych warunków dobrze zaplanowanego transportu jest posiadanie samochodu, który usprawni zarówno przewóz materiałów, jak i ich załadunek lub rozładunek. Przykładowo, ubrania przewożone do odbiorcy w odległym mieście powinny dotrzeć do niego w jak najlepszym stanie, stąd potrzeba przewożenia ich na wieszakach, w pozycji wiszącej. Tradycyjne samochody dostawcze nie mają odpowiedniego wyposażenia, dlatego konieczna jest modyfikacja standardowego modelu kabiny załadunkowej. Szerokie możliwości stwarza oferowany na rynku asortyment części i profili aluminiowych, które pozwalają na zabudowanie tylnej części samochodu za kabiną kierowcy oraz wyposażenie wnętrza w różne udogodnienia.

Podstawowym rozwiązaniem, które sprzyja transportowaniu materiałów i produktów delikatnych, jest zabudowa kontenerowa. Można ją wykonać, korzystając z trzech rodzajów profili  – bocznego, obwodowego i podłogowego. Tworzą one rodzaj ramy do wypełnienia laminowanymi panelami z drewna wielowarstwowo klejonego lub innych materiałów. Dodatkowym uzupełnieniem takiej konstrukcji może być specjalna izolacja, która chroni zawartość przed wilgocią, niskimi lub wysokimi temperaturami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Panele oferowane m.in. przez firmę Alu-S.V. Sp. z o.o. umożliwiają wykonanie zabudowy zarówno z drzwiami bocznymi i tylnymi, jak i z otwieraną klapką. Pozwalają też na przystosowanie wnętrza do transportu palet.

Zabudowa plandekowa

Inną formą, która pozwala dostosować auto do przewozu materiałów delikatnych jest lżejsza zabudowa plandekowa. Jej atutem jest przede wszystkim możliwość bardzo łatwego i szybkiego demontażu, a poszczególne elementy, wraz z plandeką, nie zajmują zbyt wiele miejsca. To doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, kiedy samochód wiezie określony rodzaj towaru do klienta, a wraca z innym, który np. wymaga otwartej skrzyni. Atuty takiego rozwiązania to przede wszystkim:

  • możliwość zamówienia konstrukcji na wymiar, dostosowanej parametrami do wielkości skrzyni ładunkowej pojazdu,
  • specjalny system przesuwanego dachu, który ułatwia naciąganie plandeki na konstrukcję nawet bardzo długiej skrzyni ładunkowej,
  • wygodny dostęp dla urządzenia dźwigowego dzięki przesuwnej konstrukcji,
  • możliwość zastosowania systemu podnoszenia dachu w celu zwiększenia przestrzeni ładunkowej,

Zabudowy plandekowe mogą być montowane zarówno na małych samochodach dostawczych, jak i na dużych ciężarówkach. System tego rodzaju zdecydowanie ułatwia załadunek dużych gabarytów, bowiem plandeki można zakładać dopiero po umieszczeniu towaru na platformie. Dodatkowo konstrukcja jest lekka, trwała i łatwa w samodzielnym montażu, dzięki czemu można szybko przystosować pojazd do transportu określonego asortymentu.

Opracowanie:
Długołęka, Wrocławska 33d
tel. 71 330 53 11
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz