Jak przyrządzić rydze?

Jak przyrządzić rydze?

Rydze to jedne z najpopularniejszych grzybów w naszym kraju. Świetnie smakują smażone i marynowane, posiadają też wiele właściwości odżywczych – m.in.  witaminy z grupy B, cynk, żelazo i potas. Przeczytaj, jak rozpoznać rydze i czym charakteryzują się te grzyby. Dowiedz się, jak przyrządzić rydze marynowane i smaczne rydze smażone na maśle.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak rozpoznać rydze?

Rydz, nazywany również, mleczajem rydzem, wywodzi się z rodziny gołąbkowatych. Jego owocniki pojawiają się latem i jesienią, więc na grzybobranie najlepiej wybrać się na przełomie sierpnia i listopada. Grzyby rosną dość gęsto. Można je znaleźć na piaskowych terenach, na skrajach lasów i w gęstej trawie. 

Rydze charakteryzują się rudo-czerwonym lub jasnopomarańczowym kapeluszem, który posiada ciemniejsze kręgi na górze. Kapelusz rydza ma około 10 cm średnicy. Skóra w dotyku jest oślizgła i klejąca. Blaszki pod kapeluszem są koloru pomarańczowego, mają różną długość i zbiegają się przy trzonie grzyba. Trzon mleczaja rydza ma około 5 cm wysokości i 2 cm grubości. Kształtem przypomina zwężonego u podstawy walca. Na jego powierzchni występują niewielkie wyżłobienia. Przełamanie grzyba ukazuje czerwone mleczko, które utlenia się do barwy zielonej.

Rydz – właściwości

Nie bez powodu mówi się "zdrów, jak rydz". Rydze składają się w 90% z wody, a substancje odżywcze znajdują się w ich kapeluszach. Zawierają one między innymi:

  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę PP,
  • witaminę C,
  • witaminę D,
  • witaminę E,
  • cynk,
  • żelazo,
  • potas.
Mleczaj rydz jest niskokaloryczny. W 100 g świeżych grzybów znajdziemy jedynie 40 kcal. Grzyby te posiadają białko zbudowane z aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć, dlatego polecane są dla wegetarian.

Rydze są również ważnym źródłem błonnika, który odgrywa dużą rolę w procesie trawienia. Należy jednak pamiętać, że jest to chityna, która powoduje, że ten rodzaj grzyba jest ciężkostrawny.

Warto pamiętać, że grzybów nie wolno podawać dzieciom. Można wprowadzić je do diety dopiero między 8 a 10 rokiem życia. Wcześniej układ pokarmowy dziecka może mieć problemy, aby je strawić.

Jak przyrządzić rydze?

Warto wiedzieć, że w lasach możemy znaleźć trzy odmiany tych grzybów. Mleczaj rydz jest najbardziej cenionym i najsmaczniejszym gatunkiem. Drugim co do jakości jest rydz jodłowy, zwany też późnojesiennym. Najłatwiej dostępny jest jednak rydz świerkowy, który charakteryzuje się lekką goryczką. Aby ją zniwelować, przed smażeniem czy marynowaniem, grzyby warto lekko obgotować.

Rydze marynowane

Rydze najczęściej marynuje się w occie, gdyż właśnie wtedy nabierają one doskonałego, korzennego smaku. Aby przyrządzić rydze marynowane, będziemy potrzebować około 1 kg grzybów, 20 dag cebuli, pieprz i sól oraz szklankę octu owocowego. Umyte rydze należy włożyć do rondla i posolić. Następnie do grzybów dodajemy pokrojoną cebulę i dusimy na małym ogniu. Gdy połowa wytworzonego płynu odparuje, dodajemy pieprz i ocet. Gotujemy 1-2 minuty. Gorącą marynatą napełniamy słoiki i zamykamy je nakrętkami wyłożonymi podwójnym krążkiem pergaminu. Słoiki wkładamy do garnka z podgrzaną wodą, doprowadzamy do wrzenia i czekamy 15 minut. Następnie wyjmujemy z wody i pozostawiamy do ostudzenia.

Rydze smażone na maśle

Równie smaczne są również rydze smażone na maśle. Aby je przygotować, należy dokładnie umyć i osuszyć grzyby. Następnie na patelni rozpuszczamy masło i po chwili układamy na nim grzyby kapeluszami od spodu. Po około 2-3 minutach odwracamy je na drugą stronę i ponownie smażymy kilka minut. Gotowe grzyby solimy i wykładamy na talerze. Aby rydze smażone miały jeszcze lepszy smak, możemy dodać do nich odrobinę czosnku lub cebuli. Tak przyrządzone rydze będą doskonałym dodatkiem do mięs lub smaczną przystawką.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz