Artykuł sponsorowany

Jak przygotować zaprawę gipsową?

Jak przygotować zaprawę gipsową?

Zaprawa gipsowa należy do najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych – używa się jej przede wszystkim do tynkowania ścian oraz sufitów, możliwe jest również wypełnianie przy jej pomocy niewielkich otworów i ubytków. Zanim jednak będziemy mogli zacząć pracę z zaprawą, należy ją przygotować. Jak to zrobić? Metoda jest bardzo prosta, wystarczy trzymać się kilku zasad.

Przygotowanie zaprawy – co będzie nam potrzebne?

Do przygotowania zaprawy nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu, możemy z łatwością wykonać ją w domowych warunkach. Co będzie nam potrzebne? Oczywiście podstawą jest wybrana mieszanka gipsowa, odpowiednia dla planowanego zadania – szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy Arsen. Ponadto będziemy potrzebować czystego pojemnika (najlepiej głębokiego, np. wiadra), czystej wody oraz narzędzia do mieszania.

Jak przygotować zaprawę?

Częstym błędem, popełnianym przez niedoświadczonych budowlańców, jest mylenie kolejności dodawania składników mieszanki. Należy pamiętać, by zaprawę dodawać do wody – jeśli postąpimy odwrotnie, tj. zalejemy zaprawę wodą, będą w niej powstawać grudy, które będą potem trudne do rozmieszania. Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej proporcji – woda powinna stanowić około 1/3 objętości całej zaprawy. Przygotowanie produktu zaczynamy od wlania wody do pojemnika. Następnie powoli wsypujemy do niej zaprawę – powinna ona stopniowo wchłaniać wodę i opadać na dno pojemnika. Wsypywanie kontynuujemy do momentu, w którym spoiwo zrównuje się z poziomem wody – wtedy kończymy wsypywać proszek i czekamy około 3-5 minut, aż dokładnie nasiąknie on wodą. Wtedy dopiero przystępujemy do mieszania.

Mieszanie zaprawy

Do mieszania zaprawy powinniśmy używać przeznaczonych czystych narzędzi. Ręczne przybory, takie jak drewniane czy plastikowe łopatki sprawdzą się najlepiej przy niewielkich ilościach mieszanki, której będziemy używać do łatania pojedynczych dziur lub wyrównywania małych powierzchni. Jeśli przygotowujemy większe ilości zaprawy lepszym wyborem będzie wiertarka wyposażone w odpowiednie mieszadło. Korzystając z takich narzędzi należy pamiętać, żeby nie mieszać zaprawy przy zbyt dużych obrotach – zalecana wartość to około 500 obrotów na minutę. Jeśli mieszanie będzie zbyt intensywne, zaprawa gipsowa może zanadto się napowietrzyć, co będzie obniżać jakość wykonanego tynku. Mieszanie powinno trwać do uzyskania gładkiej, jednolitej masy o konsystencji śmietany. W razie potrzeby gęstość zaprawy można regulować poprzez dolewanie wody bądź dosypywanie suchej mieszanki już w trakcie mieszania.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz