Materiał Partnera

Jak przygotować winniczka?

Jak przygotować winniczka?

Winniczki są najbardziej popularnym gatunkiem ślimaka w Polsce, który chętnie wykorzystywany jest w świecie kulinarnym. Jego niebywałe walory smakowe oraz ich duża dostępność na rynku sprawiają, że coraz częściej sięgają po nie, nie tylko szefowie kuchni, ale również domowi amatorzy gotowania. Jeśli Wy również chcecie przygotować danie ze ślimaka, ale nie wiecie jak go odpowiednio przygotować, zapraszamy do lektury.

Mycie i selekcja ślimaków

Kiedy już bierzemy (lub kupimy) odpowiednią ilość winniczków, powinniśmy dokonać ich szczegółowej selekcji. Do gotowania nadają się jedynie żywe winniczki. Jak sprawdzić, który ślimak jest żywy? Martwe ślimaki z łatwością będą odrywać się od podłoża, żywe natomiast przyssą się do niego i oderwanie ich może sprawić nam mały kłopot. Wyselekcjonowane ślimaki w celu ich oczyszczenia należy delikatnie pokropić octem i poprószyć solą. Takie działanie sprawi, że schowają się w muszlach i wypuszczą niepotrzebny śluz.

Gotowanie i wyjmowanie z muszli

Schowane w muszlach ślimaki gotujemy przez 3-4 minuty w gorącej wodzie. Po takim czasie mamy pewność, że winniczki nie żyją i możemy wyciągać je z muszli. Do wyciągania z muszli możemy użyć wykałaczek lub małych widelczyków. Ślimaki należy wyciągać jednym, pewnym ruchem. Tak przygotowane ślimaki należy pozbawić wnętrzności. Dzielimy winniczka w połowie zwitki, jej końcówka to przewód pokarmowy. Odrzucamy tę część i do dalszego gotowania zostawiamy grubszą część zwitki. Tak przygotowane części należy dokładnie umyć.

Jaki przepis wybrać?

Umyte winniczki gotujemy jeszcze przez około 3 godziny, aby zabić wszystkie pasożyty i larwy, które zdecydowanie mogłyby nam zaszkodzić. Po takiej obróbce nie pozostaje nic innego, jak wybrać odpowiedni przepis. Najlepiej winniczki podawać z masłem czosnkowym. Roztopione masło wkładamy do skorupek, a na nie układamy ugotowane mięso ślimaka. Mięso winniczków można także wykorzystać jako farsz do pierogów oraz jako wykwintny dodatek do sałatek. Dzięki ślimakom dobrze znane nam danie uzyskają całkowicie nowy smak.

Ślimaki w restauracji

Jeśli jednak czujecie, że gotowanie winniczków to dla Was za trudne zadanie, możecie odwiedzić restauracje serwującą dania ze ślimaków. Co raz więcej miejsc w Polsce oferuje ciekawe potrawy m.in. z wykorzystaniem winniczków. Burgery z mięsem ślimaka, zupę ze ślimaków lub sałatę z winniczkami znajdziecie np. w Snails Garden Bistro ślimaka w Krasinie.
Warto odwiedzać tego typu miejsca, by poszerzać swoje smakowe horyzonty i sprawdzić, jak smakują poprawnie przygotowane ślimaki.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz