Jak przygotować stopy do wyjścia na plażę?

Jak przygotować stopy do wyjścia na plażę?
Sezon urlopowy w pełni. Warto więc zadbać o stopy. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym i regeneracyjnym możemy w prosty sposób sprawić, że ich skóra stanie się miękka i gładka, a paznokcie zdrowe i lśniące. Z tak przygotowanymi stopami bez kompleksów można pojawić się na plaży czy też nadmorskim deptaku.

Skóra stóp ma tendencje do przesuszania z racji niewielkiej ilości gruczołów łojowych. Z kolei rogowacenie, przy braku codziennej pielęgnacji, może doprowadzać do pękania. Powstałe rany stają się uciążliwe podczas chodzenia, a ponadto prowadzą do stanów zapalnych. Dlatego warto przed właściwymi zabiegami regeneracyjnymi zmiękczyć skórę stóp w kąpieli.

Kąpiel odżywcza i nawilżająca dla stóp

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych na stopy jest kąpiel odżywczo-nawilżająca. Taka kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż 15 min. Dzięki temu skóra będzie odpowiednio zmiękczona i przygotowana do dalszego postępowania. Do ciepłej, ale niezbyt gorącej, wody warto dodać sól morską. Posiada ona liczne mikroelementy, które odżywią przesuszoną skórę. Ponadto sprawia, że stopy są mniej obrzmiałe, a ich skóra ujędrniona. Aby nawilżyć wyschnięty naskórek warto do kąpieli dodać nieco oliwy lub olejku. Systematyczne stosowanie takich kąpieli pomoże utrzymać skórę stóp w dobrym stanie i pomoże zwalczać zrogowacenia.

Peeling wygładzający

Zmiękczenie skóry stóp kąpielą sprawi, że będzie się ona łatwiej poddawała zabiegom wygładzającym. Warto w tym celu stosować peelingi dedykowane właśnie skórze stóp, zawierające kryształki soli lub pumeksu. Można również do wygładzenia i usunięcia zrogowaciałego naskórka używać drobnoziarnistej tarki.

Nie zapominajmy o paznokciach

Paznokcie u stóp są zdecydowanie twardsze niż te u rąk. Aby odpowiednio o nie zadbać, warto regularnie je obcinać i opiłowywać. Należy jednak pamiętać, aby zbyt głęboko nie przycinać paznokci u nóg, ponieważ mogą one później wrastać, powodując ból i stany zapalne. Niektóre salony kosmetyczne oferują leczenie wrastającego paznokcia

Poważniejsze problemy

Szczególnie latem może pojawić się kłopot z nadmierną potliwością stóp. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Wilgotna skóra staje się przyczyną wystąpienia grzybicy. Dobre rozwiązanie stanowi kąpieli z dodatkiem działającej odkażająco szałwii lub przeciwdziałającej poceniu — kory dębu. Na co dzień należy stosować dezodoranty bądź kremy antyperspiracyjne.

Problem pękającego naskórka pomoże rozwiązać, oprócz kąpieli nawilżających, stosowanie preparatów z zawartością witamin A i E.

Odciski powstałe w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia można usuwać za pomocą specjalnych plastrów. Po ich aplikacji zaleca się jednak delikatnie zetrzeć zrogowaciały naskórek, a następnie usunąć rdzeń odcisku.

Systematyczna pielęgnacja na co dzień

Utrzymanie skóry stóp w dobrej kondycji wymaga systematycznej pielęgnacji. W zależności od problemów, z jakimi się borykamy, warto stosować preparaty ograniczające potliwość, przeciwdziałające obrzękom lub zmiękczające naskórek. W tym celu po kąpieli dobrze jest bardzo dokładnie osuszyć stopy, zwracając szczególną uwagę na skórę między palcami, a następnie wmasować krem (źródło: swiat-zdrowia.pl ).

Warto stosować się do powyższych zaleceń, aby stopy wyglądały zawsze pięknie i pozostały zdrowe. Będą się one doskonale prezentować tak w letnim obuwiu na co dzień, jak i na plaży.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz