Materiał Partnera

Jak przygotować się do zabiegu usuwania ósemek?

Jak przygotować się do zabiegu usuwania ósemek?

Ósemki, czyli zęby mądrości, to najczęściej usuwane zęby. Robi się to w celach profilaktycznych, jako przygotowanie do terapii ortodontycznej, gdy się psują lub gdy negatywnie oddziałują na pozostałe zęby. Do zabiegu usunięcia ósemek warto się przygotować, aby wiedzieć, co nas czeka, zmniejszyć nieprzyjemne doznania, a także zapewnić sobie odpowiednią profilaktykę po ekstrakcji zębów.

Usuwanie ósemek

Zęby mądrości wyżynają się najczęściej między 16 a 25. Ósemki często rosną krzywo, zahaczają o inne zęby, uciskają na nerwy. Są też narażone na próchnicę, ponieważ trudno się je czyści. Do problemów należą też stany zapalne, obrzęki czy ropienia. Ósemki mogą też powodować bolesne szczękościski albo bóle głowy. Te problemy, które wprawny stomatolog oceni na podstawie oględzin i panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego, są powodem do jak najszybszego usunięcia ósemek.

Przygotowanie zabiegu

Kiedy decyzja o chirurgicznym usunięciu ósemek zapadnie, należy się do niej należycie przygotować. Ważne jest, aby wybrać odpowiedniego, doświadczonego chirurga, takiego jak Dentysta NZOZ Bogusław Głuszkowski z Łomży.

Przede wszystkim starajmy się opanować stres, który będzie potęgował się w gabinecie. Tymczasem dla dobrego chirurga to będzie tylko chwila pracy.

Krótko przed zabiegiem należy wykonać panoramiczne zdjęcie RTG. Kobiety powinny unikać umówienia się na zabieg 2 dni przed i 2 dni po miesiączce. Około 1,5 godziny przed zabiegiem dobrze jest zjeść obfity posiłek, ponieważ przez jakiś czas nie będzie można jeść. Na 12 godzin przed nie można palić papierosów ani pić alkoholu.

Przebieg ekstrakcji ósemek

Chirurgiczne usunięcie ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Może być przeprowadzone na dwa sposoby. Jednym jest dłutowanie. Jest to zabieg, w którym czuć rozpychanie i łamanie kości (jest to jednak całkowicie bezbolesne! Doznania te powodują jedynie lekki dyskomfort). Dużo lepszym rozwiązaniem jest umówienie się do chirurga, który przeprowadzi zabieg, w którym nacina się dziąsło, wydostaje ząb w całości i zakłada szwy. Następnie chirurg sprawdza, czy wszystkie elementy zęba zostały usunięte i dezynfekuje ranę ozonem.

Rekonwalescencja

Bezpośrednio po zabiegu pacjent krwawi z miejsca usunięcia zęba. Ten moment warto przeczekać na korytarzu gabinetu. Stomatolog wypisze recepty na środki przeciwbólowe, czasem antybiotyk oraz płukanki odkażające i wyda zalecenia. Po około tygodniu trzeba będzie przyjść do niego na kontrolę i zdjęcie szwów. Warto wziąć pierwsze leki przeciwbólowe, gdy znieczulenie przestaje działać. Do miejsca opuchnięcia należy przykładać zimne okłady. Do dwóch godzin po zabiegu nie wolno jeść ani pić. Przez tydzień nie powinno się pić alkoholu, palić papierosów oraz należy unikać ciepłych i gorących potraw i napoi. Przez 14 dni trzeba unikać intensywnej aktywności fizycznej. Niektórzy stomatologowie polecają jedzenie lodów, co w niektórych przypadkach zmniejsza opuchliznę i łagodzi ból.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz