Jak przygotować się do Świąt i nie zwariować?

Jak przygotować się do Świąt i nie zwariować?

Nie możesz się już doczekać Świąt? A może na myśl o przygotowaniach do Bożego Narodzenia wpadasz w panikę? Czas to zmienić! Sprawdź nasz poradnik i poznaj zasady, dzięki którym zapomnisz o nieprzespanych nocach i zakupach na ostatnią chwilę. Pobierz świąteczny planer, zaplanuj przygotowania krok po kroku i ciesz się tym wyjątkowym czasem razem z bliskimi.

Zacznij od dobrego planowania

Dobra organizacja to najlepszy sposób na to, by nie wpaść w świąteczną panikę, szczególnie wtedy, gdy to na twojej głowie leży przygotowanie Świąt. Od czego zacząć? Jeśli przygotowania rozpoczynasz jeszcze w listopadzie, pomyśl o stworzeniu kalendarza adwentowego. Możesz zrobić go samodzielnie lub kupić w supermarkecie.

Następnie zaplanuj, w jakim gronie spędzisz Święta, spisz pomysły na prezenty dla najbliższych i ustal świąteczne menu. Dzięki temu będziesz wiedziała, jaki budżet będziesz musiała ustalić na świąteczne wydatki. Jeśli planujesz wysłać kartki świąteczne, wcześniej zrób listę osób, do których chcesz je wysłać. Koniec listopada i początek grudnia to również dobry moment, aby zapisać się na wizytę do fryzjera lub kosmetyczki (potem może już nie być miejsc!) i sprawdzić stan ozdób choinkowych.

W organizacji świątecznych obowiązków pomoże ci planer świąteczny. Wystarczy, że pobierzesz go na swój komputer i wydrukujesz.

Nie bój się prosić o pomoc

Nie czekaj z przygotowaniami do Świąt na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że niektóre rzeczy możesz zrobić dużo wcześniej - pierniki upieczone na początku grudnia w Wigilię będą miękkie i smaczne, a prezenty z łatwością kupisz w Dzień Darmowej Dostawy, który w tym roku wypada 5 grudnia. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu i unikniesz kolejek w supermarketach.

Nie bój się również prosić bliskich o pomoc. Najmłodsi z pewnością chętnie pomogą ci ubrać choinkę i udekorować pierniczki. Starsze dzieci możesz poprosić o pomoc w wysłaniu kartek i zrobieniu ozdób świątecznych. Domowników możesz również zaangażować do wspólnego sprzątania. Podziel prace na etapy i każdemu przydziel zadanie. Wspólnie na pewno pójdzie wam o wiele szybciej!

Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie przygotować wszystkich potraw na wigilijną kolację, po prostu kup gotowe produkty. Możesz również poprosić o pomoc w gotowaniu siostrę czy teściową. Nie staraj się robić wszystkiego perfekcyjnie. Nieumyte okno czy paproch na dywanie nie powinny psuć świątecznej atmosfery.

Unikaj zakupowego szaleństwa

Na kilka dni przed Świętami sklepy przeżywają istne oblężenie. Aby uniknąć tłumów, wybierz się na zakupy 2 tygodnie wcześniej a produkty, które mogą się zepsuć, staraj się kupować wtedy, gdy w sklepach jest najmniej ludzi. Staraj się również ograniczyć ilość miejsc, w których dokonujesz zakupów świątecznych. Nie ma sensu jeździć od sklepu do sklepu, stać w korkach i kolejkach do kasy. Dobrym rozwiązaniem jest również robienie zakupów w sklepach internetowych – dzięki temu zaoszczędzisz czas i unikniesz nerwów.

Pamiętaj, żeby przed pojechaniem do sklepu zrobić listę zakupów i konsekwentnie się jej trzymać. Dzięki takiej liście zakupy przebiegną sprawnie, a ty o niczym nie zapomnisz. Nie ma nic gorszego niż nerwowa wizyta w sklepie kilka godzin przed wigilią, bo właśnie okazało się, że brakuje ci składników do ulubionego ciasta! Lista pomoże ci również zmieścić się w świątecznym budżecie, który wcześniej ustaliłaś. Chyba nie chcesz po Bożym Narodzeniu pozostać z pustym portfelem?

Zorganizuj chwilę tylko dla siebie

Pamiętaj, aby w całym tym świątecznym zamieszaniu, nie zapominać o sobie. Jesteś wykończona sprzątaniem i marzysz tylko o tym, żeby Boże Narodzenie się już skończyło? Przygotowania do Świąt powinny być przyjemnością, dlatego zorganizuj czas tylko dla siebie. Wybierz się do kosmetyczki i zrób świąteczny manicure, odśwież fryzurę, zaplanuj strój na wigilijną kolację. Zaufaj nam – od razu poczujesz się lepiej!

Staraj się nie planować niczego na Wigilię. Oczywiście – w ten dzień nie unikniesz gotowania niektórych potraw wigilijnych czy dekoracji stołu, ale rankiem nie powinnaś zrywać się, by umyć okna czy odkurzyć całe mieszkanie. Pamiętaj, że szczęśliwa i zrelaksowana pani domu to gwarancja udanego przyjęcia. Powodzenia!

Boże Narodzenie

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz