Materiał Partnera

Jak przygotować się do spływu kajakowego?

Jak przygotować się do spływu kajakowego?

Pływanie kajakiem to ciekawa forma aktywnego wypoczynku. Poza wartością rekreacyjną, daje również możliwość zwiedzania i obcowania z naturą. W Polce rejonem, w którym można wybrać się na taką wyprawę, są między innymi bogate w rzeki i jeziora Mazury. Aby spływ jednym z wybranych szlaków był udany i nie skończył się przykrą przygodą, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Co zabrać ze sobą i jakich informacji zasięgnąć przed wyjazdem?

Forma spływu a standardowe wyposażenie

Spływy kajakowe bywają różne, od jednodniowych, przez wielodniowe, z postojami i nocowaniem, a także od indywidualnych, po grupowe, np. te zorganizowane przez biuro turystyczne Wodniak. R. Prusiński i pod nadzorem przewodnika. Każda forma spływu wymaga nieco innego przygotowania. Podczas wypraw samodzielnych uczestnicy zdani są tylko na siebie, dlatego powinni przewidzieć każdą sytuację. To istotne zwłaszcza, jeśli zabierają ze sobą dziecko. Ważne jest staranne zaplanowanie trasy, opracowanie planu postojów i noclegów, możliwości uzupełnienia prowiantu oraz wyposażenie w środki medyczne i opatrunkowe. Podczas wypraw grupowych i zorganizowanych o wiele aspektów zatroszczy się przewodnik oraz organizator. Można też liczyć na wsparcie współuczestników, jeśli np. zabraknie plastrów na odciski czy otwieracza do konserw.

W każdym przypadku przygotowanie powinno obejmować standardowe elementy.

 • Odzież – wybierając ubrania, warto pamiętać, że większość czasu spędza się na wodzie, a wiosłowanie to ciężka, fizyczna praca. Dlatego też ubranie powinno być wodoodporne, ciepłe, ale jednocześnie lekkie i niekrepujące ruchów. Latem warto zabrać strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy, wiosną i jesienią – kilka ubrań na zmianę, z możliwością ich zakładania „na cebulkę”.
 • Buty – konieczne jest zabranie ze sobą takiego obuwia, w którym można chodzić w wodzie. Latem mogą to być tradycyjne klapki, w innych porach roku – kalosze.
 • Wyposażenie dodatkowe, które powinno znaleźć się w każdym bagażu, to przede wszystkim: naładowany telefon komórkowy, apteczka, krem z wysokim filtrem UV, środki na komary, worki na odpady, woda mineralna i prowiant.
 • Torba, worek lub inne opakowanie wodoodporne, oraz woreczki foliowe ze szczelnym zamknięciem do ochrony telefonu i dokumentów.

Warto pamiętać, że kajak jest wywrotny i może się zdarzyć, że cały spakowany do niego bagaż znajdzie się w wodzie. To wskazówka do odpowiedniego pakowania się. Niewskazane jest np. umieszczanie drobnych przedmiotów bez opakowania, bowiem po wypadnięciu do wody mogą być nie do odzyskania.

Wyposażenie na spływ wielodniowy z biwakowaniem

Jeśli spływ kajakowy jest częścią dłuższych wakacji, a w kajaku spędza się wiele dni z przerwami na biwakowanie, konieczne jest również wyposażenie odpowiednie na takie okazje. Wśród niezbędnych przedmiotów powinny się wówczas znaleźć:

 • śpiwór i karimata,
 • butla turystyczna z palnikiem,
 • saperka i mała siekierka,
 • porządny nóż,
 • latarka, zapalniczki,
 • naczynia i sztućce,
 • przybory toaletowe,
 • mapy, przewodniki, które opisują szlaki kajakowe.

 Dodatkowo warto zabrać odpowiednią odzież do spania i przedmioty osobiste, które pozwolą wypełnić czas. Może to być ulubiona książka, mini radio, aparat fotograficzny, gra elektroniczna, karty, nadmuchiwany sprzęt sportowy itp.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz