Materiał Partnera

Jak przygotować samochód do holowania?

Jak przygotować samochód do holowania?

Kolizja drogowa, wypadek czy poważna awaria samochodu mogą się przydarzyć każdemu kierowcy. Nie zawsze w takich sytuacjach jest możliwe dojechanie samochodem do domu lub warsztatu. Jeśli pojazd nie może kontynuować jazdy, konieczne jest jego holowanie. Dowiedz się, jak przygotować się do takiej sytuacji, w co wyposażyć samochód i jak prawidłowo przeprowadzić tę czynność.

Warunki techniczne

Holowanie samochodu nie jest marzeniem żadnego kierowcy. Zazwyczaj bowiem oznacza poważne uszkodzenie pojazdu, które wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Zapłacić trzeba również za samą usługę. Ponieważ jednak wypadki zdarzają się nawet najlepszym, warto przygotować się do takiej sytuacji, aby do minimum ograniczyć czas oczekiwania na pomoc. Proces holowania wymaga spełnienia określonych warunków technicznych. Jednym z nich jest wykorzystanie do tego celu samochodu, który ma większą masę niż pojazd holowany. Nie zawsze w gronie znajomych czy rodziny znajduje się właściciel takiego auta, dlatego pewnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy drogowej. Firmy takie jak Auto.Sos.pl dysponują zarówno odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, jak i właściwymi pojazdami oraz sprzętem pomocniczym. Innym ważnym aspektem jest sprawność układu kierowniczego, hamulcowego oraz świateł. Jeśli chociaż jeden z nich nie spełnia swojego zadania w Twoim pojeździe, konieczny jest transport auta na lawecie.

Podstawowe wyposażenie na wypadek holowania

Popularne powiedzenie mówi, że zawsze lepiej dmuchać na zimne niż się sparzyć. Zgodnie z tym założeniem każdy kierowca powinien być przygotowany na niespodziewane zdarzenie drogowe i konieczność holowania. Dlatego w standardowym wyposażeniu pojazdu powinny się znaleźć:

  • linka holownicza o wytrzymałości dostosowanej do masy samochodu i długości 3-4 m,
  • czerwona lub żółta chorągiewka, jeśli linka nie jest biało-czerwona,
  • trójkąt ostrzegawczy, który umieszcza się za tylną szybą pojazdu, informujący innych kierowców o jego ograniczonej mobilności,
  • sztywny hol – niekonieczny, ale przydatny w niektórych sytuacjach.

Nie wszystkie pojazdy są wyposażone w hak holowniczy z uchem do zaczepiania linki. Dlatego warto również pomyśleć o takim wyposażeniu.

Jak przygotować pojazd do holowania?

Warto pamiętać, że holowanie pojazdu w ruchu drogowym jest utrudnieniem dla innych kierowców i może być przyczyną kolejnego wypadku. Również niewłaściwe połączenie aut stanowi potencjalne zagrożenie w przypadku zerwania holu lub oderwania części konstrukcji pojazdu. Oto kilka podstawowych zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo w takich sytuacjach i ograniczą ryzyko dalszych uszkodzeń holowanego pojazdu.

  • Linkę holowniczą należy zaczepić do ucha holowniczego – nigdy nie mocuje się jej bezpośrednio do haka.
  • Nie wolno zaczepiać linki do zderzaka samochodu lub jego wahacza.
  • Podczas holowania w żadnym z pojazdów nie wolno włączać świateł awaryjnych lub/i do jazdy dziennej – używa się wyłącznie świateł mijania.
  • Konieczne jest oznaczenie linki (jeśli nie jest biało-czerwona) czerwoną lub żółtą chorągiewką.
  • Trójkąt ostrzegawczy należy zamontować na zewnątrz tylnej szyby samochodu, do lewego pióra wycieraczki.

Przewidujący kierowca powinien również zapoznać się z przepisami ruchu drogowego oraz poznać zasady zachowania podczas holowania pojazdu.

Opracowanie:
Tychy, Cyganerii 11 lok. 48
tel. 603 505 505
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz