Materiał Partnera

Jak przygotować psa na badanie USG u weterynarza?

Jak przygotować psa na badanie USG u weterynarza?

Badanie ultrasonografem to bardzo skuteczna metoda diagnostyczna nie tylko w przypadku ludzkich chorób. Takie badanie przeprowadza się także u zwierząt w nowoczesnych gabinetach weterynaryjnych. Dzięki USG weterynarz może sprawdzić, co dzieje się wewnątrz organizmu zwierzaka i rozpocząć leczenie. Jak przebiega USG czworonogów? Jak przygotować swojego pupila na takie badanie? Zasady są nieco inne niż w przypadku USG dla ludzi.

Zalety USG dla psów

Badanie ultrasonografem można przeprowadzić bardzo szybko – jego wyniki lekarz otrzymuje natychmiast. Poza tym USG jest bezpieczne i nieinwazyjne – dlatego stało się tak popularne. Te zalety sprawiają, że ultrasonograf stosuje się powszechnie nie tylko w medycynie, ale także weterynarii. W nowoczesnych lecznicach dla zwierząt, takich jak prowadzony przez Martynę Kowalską Gabinet Weterynaryjny Cyryl, przeprowadza się badania ultrasonograficzne zwierząt, dzięki czemu łatwo można zdiagnozować wiele poważnych zwierzęcych chorób.

Trzeba się przygotować

Żeby USG psa dało precyzyjny wynik, zwierzak musi być do niego odpowiednio przygotowany. Bardzo ważne jest, by na 12 godzin przed badaniem pies nie przyjmował żadnych posiłków. Jeśli jelita będą wypełnione, dokładne zbadanie jamy brzusznej stanie się niemożliwe. Jeśli chcemy mieć pewność, że jelita zwierzęcia będą opróżnione, zapytajmy weterynarza o preparat medyczny, który może pomóc je oczyścić. Ważne jest też, żeby pies podczas badania miał pełny pęcherz – trzeba powstrzymać go przed oddawaniem moczu na trzy godziny przed badaniem. Żeby przeprowadzić badanie, trzeba też usunąć sierść psa z miejsca, w którym weterynarz będzie używać ultrasonografu. Sierść powinna zostać zgolona bezpośrednio przed wykonaniem badania. Jeśli tak przygotujemy psa do USG, możemy mieć pewność, że wyniki będą wyraźne i da się dzięki nim ustalić, co dolega naszemu pupilowi.

Kiedy na USG?

Wykonanie USG u psa jest konieczne, jeśli zwierzak cierpi na częste bóle brzucha. Wskazaniem do zrobienia badania są też wyczuwalne guzy, wymioty, biegunki, problemy z wypróżnianiem oraz urazy lub zwiększony obwód brzucha. USG pozwala wykryć zmiany w organizmie zwierzaka. Jest niezbędne do diagnostyki choroby nowotworowej, wad rozwojowych czy różnych problemów z układem pokarmowym. Dzięki temu, że badanie USG jest bezbolesne i trwa krótko, można je przeprowadzić nawet u bardzo wrażliwych i niecierpliwych zwierząt. Podczas badania zwierzę może stać lub leżeć. Wyniki badania i wskazania dotyczące dalszego leczenia poznajemy od razu po badaniu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz