Artykuł sponsorowany

Jak przygotować psa do pobrania krwi na badania diagnostyczne?

Jak przygotować psa do pobrania krwi na badania diagnostyczne?

Badanie krwi to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwalają na zobrazowanie kondycji naszego organizmu. Morfologia powszechnie wykonywania jest również w gabinetach weterynaryjnych. Wielu ludzi panicznie boi się pobierania krwi, nic więc dziwnego, że nasi czworonożni podopieczni reagują na ten zabieg podobnie. Jak przygotować psa do wizyty u weterynarza i wykonania podstawowych badań?

Pies musi być na czczo

Przed pobraniem krwi musimy zadbać o to, by nasz pies był na czczo. Specjaliści zalecają, żeby nie karmić czworonoga na 12 godzin przez planowanym zabiegiem. Jeżeli istnieje ważny powód, dla którego zastosowanie takiej głodówki u psa jest niemożliwe, pamiętajmy, by pupil nie jadł nic przynajmniej przez 8 godzin. Jest to istotne, aby wyniki morfologii były jak najbardziej miarodajne. Zdarza się, że weterynarz określa pobraną krew jako lipemiczną. Oznacza to, że głodówka trwała zbyt krótko lub pies podjadł coś sam, poza naszą kontrolą. W takiej sytuacji konieczne będzie powtórzenie badania, co wiąże się z zastosowaniem bardziej restrykcyjnego postu.

Podaj łapę!

Jak informuje specjalista z przychodni weterynaryjnej „Na Skraju” w Mińsku Mazowieckim- krew u psów pobierana jest z przedniej lub tylnej kończyny. Oznacza to konieczność odpowiedniego przygotowania tych miejsc do wkłucia. Weterynarze – by zachować sterylność pobranego materiału- najczęściej po prostu golą wybraną kończynę i dezynfekują skórę. Dla niektórych właścicieli może być to problematyczne, szczególnie wtedy, gdy psiak bierze udział w konkursach. Wystarczy jednak poinformować specjalistę o nadchodzącej wystawie, a obejdzie się bez usuwania sierści.

Tylko spokój może nas uratować

Wykonanie morfologii przebiegnie dużo sprawniej, jeśli tylko pies zachowa spokój. Właściciel również odgrywa ważną rolę w trakcie trwania całego zabiegu. Pamiętajmy, że lęk opiekuna nie wpływa korzystnie na stan psychiczny czworonoga. Jeżeli widok krwi jest dla nas nie do zniesienia, lepiej pozostawić psa pod fachową opieką weterynarza i jego pomocników. W wielu przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie, które umożliwia pozyskanie próbki krwi w krótkim czasie. W sytuacji, gdy pies nie pozwala na wkłucie i reaguje agresywnie, specjalista może zadecydować o zastosowaniu delikatnej narkozy.

Kiedy należy wykonać badanie krwi u psa?

Morfologia jest niezwykle pomocna w diagnozowaniu najróżniejszych psich chorób. Jest to też badanie, które możemy wykonać u pupila kontrolnie. Weterynarze zalecają, by robić to przynajmniej raz w roku, szczególnie u psów, które ukończyły 5-6 rok życia. Badanie profilaktyczne są niezwykle istotne, by nasz zwierzak cieszył się dobrym zdrowiem przez całe lata.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz